Romica Jurcă, dezvăluiri fabuloase despre Nicu Ceauşescu. „Ne punea să…”

De Libertatea.ro, pe

Dacă acum starea vremii ne este adusă în case de chipuri frumoase, tineri care nu au neapărat cunoştinţe în domeniu, dar citesc cursiv de pe prompter, înainte de 1989, prezentatorii rubricii “Meteo” nu ajungeau “pe sticlă” decât după ce se specializau în domeniu, la facultate. Dintre aceştia, Romica Jurca (58 de ani) este, probabil, cea mai cunoscută. Şi cu siguranţă cea mai longevivă. Intrată în TVR pe vremea comunismului, în 1987, ea are o poveste de viaţă din care nu lipsesc familia Ceauşescu – unul dintre copiii dictatorului i-a fost coleg de facultate – şi conflictul cu generaţia tânără, din cauza căreia şi-a pierdut pentru o perioadă postul de la televiziunea publică.

Aţi ajuns la TVR în 1987, aţi fost pusă pe liber în 1997 şi rechemată în 2007… Cam mulţi de 7…
Cred că cifra 7 e una norocoasă, de bun augur.
Chiar dacă în 1997 aţi fost dată afară?
Da, chiar şi aşa. Atunci se schimbase conducerea. Nouă, celor cu vechime, ni s-a spus că avem voci teatrale. Şi că au nevoie de fete tinere, frumoase şi sexy. Aşa că am fost puşi pe liber. O vreme, între 2000 şi 2007, am lucrat la Antena 1. Apoi, am revenit la TVR, m-au vrut înapoi. De ce v-aţi întors? La Antena 1 au existat câteva nemulţumiri. Iar de TVR mi-era dor, e televiziunea care m-a consacrat. Între timp, se schimbase iar conducerea şi cea nouă s-a gândit că are nevoie de o voce credibilă.
Citeşte mai multe pe Libertatea.ro

PE ACELAȘI SUBIECT