Barack Obama, cel mai influent bărbat din lume

De Unica.ro, pe

Barack Obama este cel mai influent bărbat.
Aşa îl recomandă topul celor mai puternici 49 de bărbaţi din lume realizat anual de site-ul askmen.com.
Din august şi până zilele trecute, mai bine de 200.000 şi-au votat preferaţii în acest clasament în care predomină oameni de televiziune, sportivi, oameni de afaceri şi, bineînţeles, politicieni.
Astfel, candidatul democrat la fotoliul de preşedinte al Statelor Unite ale Americii, Barack Obama, s-a aflat în preferinţele utilizatorilor din lumea întreagă.
Barack Obama este cel mai influent bărbat.
Locul secund a fost ocupat de Steve Jobs, CEO-ul de la Apple. Probabil că super iPhone-ul lansat pe piaţă anul trecut l-a ajutat pe Jobs să ocupe acest loc.
De pe locul trei ne priveşte celebrul Michael Phelps, multiplu campion olimpic la înot, iar pe locul patru îl regăsim pe actorul Robert Downey Jr.
Acesta a avut o revenire de succes în lumea cinematografică în ultima perioadă, arătând lumii întregi că  a depăşit problema cu excesele alcoolice şi dependenţa de droguri.
Poziţia a cincea este ocupată de Stephen Colbert, câştigător al premiului Emmy pentru show-ul „The Colbert Report”, o binecunoscută emisiune satirică americană.
Bucătarul şi proprietarul de restaurante Gordon Ramsay şi-a adjudecat locul şase, iar pe locul următor îl regăsim pe Batman, în persoana actorului Christian Bale.
Partenerul său malefic din „The Dark Knight”, Joker, interpretat de regretatul Heath Ledger a ocupat locul 39 în topul celor mai influenţi bărbaţi.
Revenind la primii zece clasaţi, pe locul opt îl regăsim pe Rob Kay, urmat de fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo şi de republicanul John McCain.
Veteranii Brad Pitt (locul 33), David Beckham (locul 25) şi George Clooney (locul 22) nu şi-au mai găsit loc anul acesta nici măcar în primele 20 de poziţii ale clasamentului.
Autor: Andreea Georgescu