Ce putem învăța din modul în care locuiau oamenii orașelor românești de altădată? Află la expoziția „LO±VE. Locuire și vecinătate”

De Ioana Ilie, pe
Un grup de arhitecți, urbaniști, geografi și antropologi au pus la cale o expoziție despre locuire și vecini în România și în București, un subiect prea puțin documentat în profunzime pe la noi. Vernisajul va avea loc azi, 8 noiembrie, ora 18:00, la Institutul Francez.

Ce înseamnă azi pentru noi „a locui”? Mai e loc pentru vecinătate și conviețuirea cu ceilalți atunci când ne construim un „acasă”? Cum au arătat proiectele de locuire colectivă în ultimii 100 de ani? Ce putem învăța din modul în care locuiau oamenii orașelor românești de altădată? La toate aceste întrebări încearcă să ne răspundă organizatorii expoziției „LO±VE. Locuire și vecinătate”, printr-o întâlnire cu momente importante din trecutul locuirii în România și o dezbatere în jurul semnului (+/-/=) pe care-l putem pune astăzi între locuire și vecinătate.

Love locuire

Câteva dintre informațiile mai puțin cunoscute pe care expoziția le scoate la iveală sunt că până în anul 1910 în orașele din România nu se putea vorbi despre planificare urbană, dar la scurt timp după România a fost una dintre primele țări care au avut, de exemplu, programe pentru locuințe sociale, că între 1913 și 1940 arhitecții și autoritățile visau la un București dezvoltat pe modelul “orașului grădină” (un mix între beneficiile satului și cele ale locuirii la oraș – cu zone cu densitate mică, spații verzi și funcțiuni diverse – educație, cultură, locuri de muncă aproape de casă), că în primii ani de după 1900, doar cei cu dare de mână locuiau la bloc (locuire colectivă), în centrul orașelor, în timp ce majoritatea românilor din mediul urban locuiau în gospodării unifamiliale construite în curți comune la periferie sau că românii de la oraș erau mai degrabă chiriași – trăiau în locuințe închiriate, construite de societăți comerciale și instituții ale statului, iar primul bloc de proprietari a fost construit în 1922 (la intersecția Străzii Frumoasă cu Calea Victoriei,).

Vizitatorii sunt așteptati la vernisaj în această seară, iar în weekend vor putea participa la o serie de activități conexe temei abordate în cadrul expoziției:

• Atelier pentru copii – sâmbătă, 11 noiembrie, orele 14.00-17.00, Foyer Institutul Francez (cu înscriere prealabilă)
  • Proiecție filme + dezbatere – sâmbătă, 11 noiembrie, ora 18.30, Cinema Elvire Popesco
    Filmele proiectate:
    16 locatari la etajul 16, sectorul 16 /(2018 | 20 min | Armenia | doc | R: Tatevik Vardanyan)
    Garaje / Garazas (2016 | 37 min | Lituania | doc | R: Katrīna Neiburga)
    Dispariția lui Robin Hood / The Disappearance of Robin Hood (2018 | 25 min | Marea Britanie | doc | R: Klearjos Eduardo Papanicolaou) în compania regizorului.
  • Proiecție scurtmetraje pe tema locuirii – în cadrul expoziției LO+VE. Locuire și vecinătate. 100 de ani de locuire în România, Foyer Institutul Francez

Cei care doresc să afle mai multe lucruri despre trecutul locuirii în România și despre relația românilor cu locuirea, locuințele colective și vecinătatea, o pot face în perioada 8-17 noiembrie, L-V: 8.00 – 20.00 și S-D: 10.00 – 20.00.

Foto: Shutterstock și LO±VE. 100 de ani de locuire și vecinătate în România