Rihanna, succes după succes

De Unica.ro, pe

Rihanna s-a născut în Saint Michael, Barbados pe data de 20 februarie 1988, fiind cel mai mare copil din familia sa.
Rihanna are doi fraţi mai mici, Rorrey şi Rajad.
A studiat la şcoala primară „Charles F. Broome Memorial School”, apoi a frecventat şcoala Combermere, unde a format un trio muzical, alături de două din colegele sale.
În 2004 a câştigat concursul de frumuseţe „Miss Combermere Beauty Pageant”.
La vârsta de cincisprezece ani, unul dintre prietenii săi a prezentat-o producătorului american Evan Rogers, care întâmplător era într-o vacanţă în Barbados, alături de soţia sa.
Rihanna are doi fraţi mai mici, Rorrey şi Rajad.
În 2004 a câştigat concursul de frumuseţe „Miss Combermere Beauty Pageant”.
Rogers, alături de partenerul său, Carl Sturken au ajutat-o pe Rihanna să înregistreze un material în limba engleză, mai multe exemplare fiind trimise mai multor case de discuri.
Unul dintre acestea a ajuns la rapper-ul Jay-Z, care a îndrumat-o spre un contract cu Def Jam Records. Rihanna le menţionează pe Alicia Keys, Beyoncé Knowles şi câteva cântăreţe din Caraibe ca fiind sursa sa majoră de inspiraţie.
Albumul de debut al Rihannei a fost lansat pe data de 30 august 2005, intitulat „Music of the Sun”. Acesta adoptă genurile R&B şi Dancehall, având influenţe specifice zonei Caraibelor.
Principalii producători ai albumului sunt: Evan Rogers, Carl Sturken, Poke & Tone, Rudy Maya, Johnny Nice, Vada Nobles, Full Force.
Materialul conţine doisprezece melodii şi un remix pentru single-ul „Pon de Replay”. Single-urile extrase de pe acest album sunt „Pon de Replay”, „If It’s Lovin’ That You Want” şi „Let Me”(ediţie limitată numai pentru Japonia.
Acestea au propulsat Music of the Sun până pe poziţia cu numărul 10 a topului Billboard 200. Albumul a fost vândut în 500.000 de exemplare în S.U.A. şi 2 milioane pe plan mondial (dintre care aproximativ 70.000 în prima săptămână de după lansarea acestuia). Pentru promovarea albumului, Rihanna a cântat în deschiderea concertelor lui Gwen Stefani.
La mai puţin de opt luni de la debut, Rihanna a revenit pe piaţa muzicală cu un nou album, intitulat „A Girl Like Me”. Acesta este influenţat de genuri muzicale precum R&B, pop, dance-pop şi reggae.
La compunerea sa a participat şi cântăreaţa, dând sugestii despre felul în care ar trebui să fie acesta: energic şi variat, conţinând diferite stiluri de muzică (în principal R&B , raggae şi pop).
„A Girl Like Me” a fost înregistrat pe perioada promovării albumului său de debut, în principal seara, după terminarea activităţilor sale de promovare.
Acesta a fost lansat pe plan internaţional în aprilie 2006, sub reprezentarea casei de discuri Def Jam. Albumul a debutat pe poziţia cu numărul cinci în topul Billboard 200, având peste 115,000 exemplare vândute în prima săptămână de la data lansării, aproape dublul vânzărilor albumului său de debut.
În Marea Britanie a debutat tot pe poziţia a cincea cu 24,000 de exemplare vândute. În total, pe plan mondial albumul a fost vândut în 200,000 de copii în prima săptămână, obţinând discul de platină.
Cel de-al treilea album solo în limba engleză, lansat de către Rihanna este „Good Girl Gone Bad”. La scrierea şi producerea acestuia au participat Timbaland şi Justin Timberlake. Conform declaraţiilor date de către cântăreaţă, titlul reflectă diferenţa dintre fosta Rihanna şi cea nouă.
„Good Girl Gone Bad” a primit recenzii pozitive din cartea criticilor, fiind descris ca „un album care urmează tendinţele pop ale muzicii din anul 2007”.
Din punct de vedere al vânzărilor, albumul s-a vandut in peste două milioane de exemplare vândute pe plan mondial.
La ediţia din acest an a premiilor Grammy, Rihanna a câştigat premiul pentru „Best Rap Sung Collaboration” pentru single-ul „Umbrella”.
Rihanna – „Disturbia”
Text şi foto: Universal Music Romania