Lady GaGa, un nume cu rezonanţă în muzică

De Unica.ro, pe

Născută pe 20 martie 1986, Stefani Germanotta, cunoscută sub numele Lady GaGa, este o cântăreaţă şi compozitoare americană cu origini italiene, ce aparţine casei de discuri Interscope Records.
În copilărie a urmat cursurile unei şcoli catolice de fete.
A învăţat să cânte la pian după ureche, şi asta la vârsta de numai patru ani.
Primul său cântec l-a compus în adolescenţă, iar la 14 ani cânta deja într-un club din New York.
Pe când avea 17 ani, Stefani devine una dintre cele douăzeci de persoane din lume admise în programul „Clive Davis”, de la Scoala de Arte Tisch a Universităţii din New York.

În copilărie a urmat cursurile unei şcoli catolice de fete.
A învăţat să cânte la pian după ureche, şi asta la vârsta de numai patru ani.
În 2006 a început să colaboreze cu producătorul Rob Fusari, alături de care a compus unele dintre primele sale piese ca „Beautiful Dirty Rich”, „Dirty Ice Cream” şi „Disco Heaven”.
Atunci când lucra la piesa „Again, Again” i-a venit ideea numelui Lady GaGa (o referinţă la piesa „Radio GaGa” a celor de la Queen”).
Lady GaGa a semnat un contract iniţial cu Def Jam la 19 ani, dar aceştia au renunţat la serviciile sale după doar 3 luni.
La începutul lui 2007, acesteia i s-a oferit un nou contract la Interscope, fiind angajată în calitate de compozitor, urmând să colaboreze cu Akon.
Datorită colaborării cu acest artist, Lady GaGa a început să scrie pentru propriul său proiect, albumul de debut, alături de producatorul RedOne.
Având deja gata o selecţie de piese electro-glam, inspirate de stilul lui David Bowie şi apariţia spectaculoasă a celor de la Quuen, GaGa a vrut să mixeze ritmurile retro dance cu melodii R&B, refrene pop şi în acelaşi timp să păstreze şi influenţele rock’n roll. Primul cântec produs a fost „Boys, Boys, Boys”, o piesa inspirată de hit-urile celor de la Motley Crue, „Girls, Girls, Girls” şi AC/DC, „T.N.T”.
În 2008, Lady GaGa se muta la Los Angeles, lucrând împreună cu casa sa de discuri la terminarea celui dintâi album, „The Fame”. Acesta a fost lansat pe 1 septembrie, iar primul single, „Just Dance”, a urcat repede în topurile din întreaga lume.
Apariţiile pe scenă ale artistei nu rămân niciodată fără ecou. Pagina de myspace a acesteia include câte o filmare săptămânală intitulată „Transmission Gaga-Vision”, ce prezintă imagini din show-urile Lady GaGa.
Filmate în alb-negru, videoclipurile o arată pe cântăreaţă aflându-se în pat şi discutând cu dansatorii săi, din nou o aluzie şi în acelaşi timp, un omagiu adus documentarului filmat de Madonna în timpul turneului său din 1990 – „Blond Ambition World Tour”.
Lady GaGa – „Just dance”
Foto şi text: Universal Music