Copiii care şi-au pierdut tatăl în accidentul provocat de Silviu Lung făceau zilnic 140 km ca să ajungă la şcoală

De Libertatea.ro, pe

Nu mai e nici un om din Moţăţei, Dolj, care să nu fi auzit de tragedia care s-a abătut asupra Ramonei Niţu, femeia rămasă văduvă după ce soţul ei a murit în accidentul rutier provocat miercuri de fostul portar Silviu Lung.

Cu toţii vorbesc frumos despre cei doi soţi, care trăiau pentru copiii lor.
Andreea Niţu (17 ani), fata cea mare, care e acum în comă indusă, e elevă în clasa a XI-a la Colegiul “Ştefan Velovan” din Craiova, iar fratele ei, Andrei (15 ani), în clasa a X-a. Fata visează să devină medic, iar fratele ei ar vrea să fie poliţist, aşa că învaţă cât pot de bine.
Pentru că locuiesc la distanţă de oraş, cei doi copii au stat o vreme la internat, însă părinţii nu şi-au mai permis să plătească 300 de lei pentru cazarea fiecăruia. Singura soluţie pentru ca ei să îşi continue studiile a fost naveta – în fiecare zi, 140 de kilometri.
Vezi continuarea pe libertatea.ro. CLICK AICI!