11 metode prin care să renunţi la fumat

De Nicoleta Galeteanu, pe

7. Hipnoterapia

Deşi nicotina este un drog care generează o dependenţă fizică extrem de ridicată, fumatul are şi foarte multe asocieri psihologice. Hipnoterapia încearcă să modifice dependenţa ca influenţă asupra nivelului mental, la nivel subconştient.

8. Tratamentul prin biorezonanţă se face în centre speciale şi constă în aplicarea sub ombilic a unui cip, care emite vibraţii terapeutice. Acest cip este ţinut pe corp timp de o lună şi ajută persoanele fumătoare să scape de sevrajul nicotinic. Singura cerinţă este ca pe toată perioada de tratament să se consume multe lichide, pentru ca nicotină din organism să se elimine numai pe cale renală.

9. Tratamentul cu laser

Este un nou tratament dezvoltat de către un fost fumător, care foloseşte laserul fără durere, la intensitate minimă, pentru a stimula punctele de energie din organism.

Acestea în schimb, stimulează producerea de endorfine – aşa-numitul „elixir al fericirii” produs de organism, respectiv substanţe chimice naturale care, printre alte funcţii, atenuează şi durerea. Endorfinele, cel puţin teoretic, te „scapă” şi de pofta de ţigară.

10. Tableta cu nicotină

Terapia de înlocuire a nicotinei este una dintre tehnicile care îţi vine în ajutor în misiunea ta extrem de dificilă de a te lăsa de fumat. Această terapie atenuează simptomele de sevraj, în timp ce fumătorul se obişnuieşte să nu mai fumeze, iar doza de nicotină este în mod gradual redusă.

Zyban nu conţine nicotină, fiind doar un calmant care te ajută să treci mai uşor peste perioadele de stres şi anxietate. Fumătorul începe tratamentul înainte de a renunţa la acest obicei, iar medicamentul îl ajută să „scapi” de ţigări, pentru că acestea nu îşi mai ating „ţinta”.

Astfel, îi asiguri corpului doză de nicotină, dar fără a fuma. Produsele care înlocuiesc nicotina se găsesc sub formă de plasturi, gumă de mestecat, pastile, spray nazal sau inhalator.

11. Cărţi motivaţionale

Chiar dacă pare greu de crezut, numeroase persoane au susţinut că au renunţat la fumat după ce au citit cartea lui Allen Carr, intitulată
The Easy Way to Stop Smoking/ Metoda uşoară prin care te poţi lăsa de fumat”.

Celebra metodă a lui Carr poate fi tratamentul miraculos care care îi va suprinde şi pe cei mai sceptici fumători.

Dacă eşti fumător, singurul lucru pe care trebuie să îl faci este să asculţi audiobook-ul în timp ce fumezi, în plus, ultimul capitol te învăţa cum şi să transmiţi mesajul mai departe.

Contabil de profesie, înainte de a descoperi „metodă uşoară” (Easy Way), în 1983, Allen Carr obişnuia să fumeze până la 100 de ţigări pe zi.

Cartea a fost un bestseller, fiind vândută în peste 2 milioane de exemplare.

Citeşte continuarea pe pagina următoare: 1 2