Vocea României: Julie Mayaya, câştigătoarea celui de-al doilea sezon

De Ileana Voicu Ghinea, pe

Julie Mayaya, concurenta antrenată de Horia Brenciu a devenit Vocea României, şi a plecat acasă cu premiul de 100.000 de euro.
Horia Brenciu, antrenorul lui Julie, nu s-a putut abţine să nu izbucnească în lacrimi când a auzit decizia. „Anul acesta mi s-au implinit două visuri. Primul, Alice mi-a dăruit un copil minunat. Iar acum acesta e cel mai frumos cadou de Crăciun!„, a spus el.

În finală, eleva lui Horia Brenciu i-a învins pe Vizi Imre (Marius Moga), Cristi Nistor (Loredana) şi pe Tibi Scobiola (Smiley), acesta clasându-se abia pe locul patru, în urma voturilor publicului.

Din clasa a 5-a, Julie Mayaya a început să cânte în corul şcolii. Apoi la vârsta de 15 ani a început să cânte cu Victor Lavric şi aşa şi-a făcut debutul prorpiu-zis.

Când a terminat liceul s-a mutat în Bucureşti la facultatea de Mate Info şi, în timpul liber, a cântat în baruri şi la evenimente private.

Pentru Julie, muzica este un stil de viata. Talentul îl moşteneşte de la tată ei, originar din Congo.