Roxana Ionescu aşteaptă barza în orice anotimp

De Unica.ro, pe

Este cunoscută mai degrabă drept „Mama Natură”, decât după numele ei  de botez, iar bărbaţii au remarcat-o pentru aspectul ei fizic, care a propulsat-o în multe reviste, dar şi în lumea glamour a televiziunii. Dincolo de toate acestea, Roxana Ionescu a răspuns întrebărilor postate de cititorii DIVA pe site-ul revistei, www.divaonline.ro.
Daniela, Bistriţa
Te-ai gândit să începi o carieră în muzică sau în film? Eu cred că ai putea să joci în seriale tv fără nicio problemă!
Atunci când eram mică am avut o încercare de a mă apuca de muzică, trebuie să recunosc asta în premieră. Mi-am dat seama repede că nu am talent şi am renunţat. Cât despre actorie, sincer nu m-am gândit serios la această chestiune, dar niciodată nu poţi spune nu până nu încerci.
Daniela, Bistriţa
Alexandra Urse, Braşov

În ce măsură e adevărat ce se scrie despre tine în revistele de paparazzi?
Nu ştiu la ce te referi, dar nu cred că greşesc cu ceva atunci când ies în oraş cu soţul meu, cu prietenele mele, că merg la cumpărături.
Andrada, Dej (Cluj)
Ţie chiar îţi plac copiii sau e numai un rol pe care îl joci în faţa camerelor de filmat?
Nu ştiu ce te-a făcut pe tine să crezi că am un rol pe care trebuie să-l respect în show-ul „Vreau să fiu vedetă”, difuzat de Antena 1. Nu sunt actriţă, ci prezentatoare. Îmi plac foarte mult copiii, de aceea am ales să mă implic într-un proiect aşa mare cum este „Vreau să fiu vedetă”. Nu vreau să spun mai multe, dar, dacă ai drum prin Bucureşti, te invit în platoul emisiunii pe care o prezint alături de Ovidiu Cuncea ca să vezi cum este atmosfera la filmări.
Ilinca, Bucureşti
Ce sfaturi ai da tinerelor fete care îşi doresc să se afirme?
Trebuie să încerci să fii foarte bun în ceea ce ţi-ai ales să faci şi atunci vei reuşi cu siguranţă. Apoi mai ai nevoie de o doză substanţială de determinare, de pasiune şi de o mare putere de muncă.
Miruna Nicolae, Iaşi
Ce compromisuri ai făcut în carieră?
Nu sunt o persoană care face compromisuri.  Nu am făcut niciun compromis, nici în carieră şi nici în relaţia mea. Poate din când în când trebuie să mai laşi de la tine anumite lucruri, dar asta nu înseamnă neapărat compromis, ci doar un pic de diplomaţie.
Adrianna Ene, Roşiori de Vede (Teleorman)
Te-ai făcut remarcată datorită sânilor tăi, dar pe parcurs ai demonstrat că ai şi alte aptitudini în afară de cele fizice. Dacă ar fi să o iei de la capăt, ai miza pe acelaşi lucru sau ai apela la alte mijloace?
Cu siguranţă aş face acelaşi lucru şi aş urma aceiaşi paşi. Nu regret nimic, sunt foarte mândră că am ajuns unde sunt acum cu atuurile mele fizice, dar prin muncă, ambiţie şi încredere am ajuns să-mi susţin cariera de aproape şase ani în televiziunea Antena 1.
Andrada Rusu, Cluj Napoca

Ai accepta să pozezi complet dezbrăcată într-o revistă pentru bărbaţi? Crezi că soţul tău te-ar susţine într-un asemenea demers?
Am pozat de doua ori în „acea” revistă pentru bărbaţi şi de fiecare dată soţul meu m-a încurajat şi m-a susţinut. Sunt mândră că am fost prima romancă reprezentantă a Europei de Est în SUA, într-o ediţie specială şi prima româncă pe prima pagină din Brazilia.

Viorica, Brăila

Care este ingredientul fericirii în căsnicia ta?
Ne iubim şi asta se traduce prin „a înceta să mai fii egoist”. Încercăm să ne punem reciproc pe primul loc în lista proprie de priorităţi şi cred că reuşim să ne dăm unul altuia exact ceea ce avem nevoie.
Gabriela Stancu, Craiova
Cum ai reuşit să slăbeşti atât de mult? M-ar interesa şi pe mine să ştiu care sunt secretele siluetei tale impecabile.
Am slăbit 12 kilograme cu ajutorul unui nutriţionist foarte bun, care m-a învăţat să am un program disciplinat şi să mănânc sănătos în fiecare zi. Dacă am urmat regimul întocmai, fără să trişez nici măcar o dată, rezultatele nu au întârziat să apară. Apoi, ori de câte ori pot, merg la sală, iar în zilele în care nu am timp, dansez prin casă sau nu folosesc liftul deloc.
Loredana Olariu Crişan, Arad
Tu şi soţul tău nu aveţi în plan să faceţi un copil? Sau încă primează cariera?
Ba da, ne dorim un bebe, dar simt că trebuie să mai aşteptăm puţin. La noi în familie barza este binevenită în orice sezon!
Vanina Ionescu, Bucureşti
Cum te vezi peste cinci ani? Tot în televiziune sau în alt domeniu?
Peste cinci ani… clar mămică, cu o cariera în televiziune, dar şi în alt domeniu, de ce nu?
Cristina, Popeşti Leordeni

Povesteşte-ne o întâmplare din copilăria ta sau din liceu, una care te face să îţi aminteşti cu plăcere.
Am copilărit la bunicii mei, într-un sat din Gorj, Oltenia. Da, sunt olteancă şi sunt mândră de asta! Copilăria mea a fost una fericită, pentru că bunicii mi-au îndeplinit toate dorinţele (eu fiind, de altfel, singura lor nepoată), iar când am venit în Bucureşti părinţii mei au făcut acelaşi lucru. Am fost o norocoasă!
Ioana Cecanu, Satu Mare
Care este modelul tău în televiziune, în cazul în care ai aşa ceva?
Am spus tot timpul că o admir pe Mihaela Rădulescu.
Dragoş Istrate, Bucureşti

Care este minciuna cea mai mare care s-a scris (spus) despre tine?
Oho, nu mai ştiu, dar nu condamn pe nimeni, aşa că nu o să încep să mă plâng. Contează că am oameni cu capul pe umeri în jurul meu, care nu cred ce scriu ziarele despre mine sau despre relaţia mea cu Laurenţiu, soţul meu.