Joaquin Phoenix renunţă la actorie (video)

De Unica.ro, pe

Joaquin Phoenix nu va mai juca în filme.
Actorul a făcut acest anunţ în emisiunea de televiziune „Extra”, într-o ediţie dedicată regretatului Paul Newman.
Joaquin, are numai 34 de ani şi deja s-a decis să renunţe la cariera sa cinematografică.
Nu va intra într-un con de umbră, ci se va dedica muzicii.
Deja lucrează la un album alături de Tim Burgess, solistul formaţiei The Charlatans.

Joaquin Phoenix nu va mai juca în filme.
Nu va intra într-un con de umbră, ci se va dedica muzicii.
Joaquin Phoenix are o voce foarte bună, după cum am putut aprecia şi singure în filmul despre viaţa lui Johnny Cash, „Walk the line”.
De altfel, actorul a câştigat şi un premiu Grammy pentru albumul înregistrat cu coloana sonoră a peliculei amintite.
În prezent, Phoenix apare pe afişul dramei „Reservation road”.

În cazul în care numele lui nu îţi spune prea multe, atunci sigur îl ştii din „Gladiatorul” sau din „Walk the line”, două dintre cele mai reprezentative roluluri ale sale, pentru care a fost nominalizat şi la premiile Oscar.

Joaquin Phoenix – „Walk the line”
Autor: Andreea Georgescu