Cel mai bine plătiţi muzicieni din lume

De Unica.ro, pe

Celebra revistă Forbes a publicat în cea mai recentă ediţie a sa un top al celor mai bine remuneraţi muzicieni în ultimul an.
În perioada iunie 2007 – iunie 2008, încasările obţinute de primii zece muzicieni ai topului se situează în jur de 500 de milioane de dolari.
Pe primul loc se află trupa Police, care a strâns 115 milioane de dolari, cei mai mulţi dintre aceştia revenindu-le din concerte.
Peste 4 milioane de oameni au ţinut să-i vadă pe Sting şi pe colegii săi în turneu, ceea ce nu-i rău deloc pentru o trupă care făcea furori în anii 80.
Celor trei le urmează pe locul secund cântăreaţa americană Beyoncé Knowles, care, în decursul celor 12 luni a strâns peste 80 de milioane de dolari.
Fosta componentă a trupei Destiny’s Child a trecut la o carieră solo în 2003 şi de atunci a primit două discuri de platină.
Pe deasupra, vedeta a intrat în mai multe afaceri în domeniul entertainmentului, iar la cel mai recent turneu a vândut bilete în valoare de 50 de milioane de dolari.
Pe lângă toate acestea, Beyonce şi-a „împrumutat” imaginea pentru campanii ale unor firme precum L’Oreal, American Express şi Armani.
Surprinzător sau nu, pe poziţia a treia se află cântăreţul de country Toby Keith (47 de ani), care a câştigat în ultimul an 48 de milioane de dolari.
Pe lângă concerte şi turnee, el a încheiat şi un contract avantajos cu Ford, dar a deschis şi un lanţ de restaurante care îi poartă numele.
La o distanţă de numai 4 milioane de dolari, în urma lui Keith se află Justin Timberlake. Numai din ultimul turneu a strâns peste 100 de milioane de dolari, nu mai puţin de două milioane de fani adunându-se la concertele sale. Fostul iubit al lui Britney Spears s-a descurcat bine şi în afaceri.
A jucat într-o reclamă Pepsi care a fost pregătită special pentru celebrul Super Bowl, a înfiinţat împreună cu Trace Alaya linia vestimentară William Rast şi a investit în restaurantele Destino şi Southern Hospitality, unde este acţionar.
Nu în ultimul rând, pe lângă un proiect pe care îl derulează cu MTV, deţine şi propria casă de discuri.
Lui Justin îi suflă în ceafă Madonna, care în ultimul an a reuşit să strângă „numai” 40 de milioane de dolari. Tot atât a câştigat şi Celine Dion, care şi-a încheiat ciclul de patru ani de concerte la celebrul Caesars Palace din Las Vegas.
De aceeaşi sumă se bucură şi trio-ul Rascal Flatts, o trupă de country din ce în ce mai bine cotată, aflată la al cincilea album.
Van Halen a revenit în turnee cu David Lee Roth pe post de vocal şi cu Eddie Van Halen la dezalcolizare pentru ceva timp, un moment stânjenitor care a întrerupt seria de concerte de anul trecut. Grupul a reuşit să strângă totuşi 35 de milioane de dolari, sumă care îi plasează pe rockeri pe locul 8.
O trupă din aceeaşi generaţie dar cu încasări mai mici este Genesis, aflată pe poziţia a noua, cu 31 de milioane de dolari. Phil Collins şi ai lui au concertat în Europa şi America de Nord, concurând la numărul de bilete cu Justin Timberlake şi Police. Cu alte cuvinte, o revenire cu succes pentru cei trei corifei.
Top 10 este încheiat de Gwen Stefani, care a susţinut în ultimul an nu mai puţin de 100 de concerte, câştigând de pe urma lor 27 de milioane de dolari. Cântăreaţa deţine pe deasupra linia vestimentară L.A.M.B. şi a apărut şi într-o serie de reclame pentru Hewlett-Packard.
Autor: Florin Ghioca