De Oana Savin, pe Ultimul update Duminică, 03 martie 2019, 11:00
Sunt iubiți de un public larg care îi urmăreșre de fiecare dată cu sufletul la gură. Iar acești actori de televiziune sunt plătiți pe măsura celebrității lor. Iată care sunt cei mai bine plătiți actori de televiziune din istorie.

Jon Cryer

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Pe Jon Cryer toată lumea îl cunoaște din serialul „Doi bărbați și jumătate” unde a jucat rolul fratelui lui Charlie Cheen. Ei bine, pentru rolul Alan Harper, actorul a primit nu mai puțin de 620.000 dolari pe episod.

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Andrew Lincoln a câștigat 650.000 dolari pe episod interpretându-l pe Rick Grimes în „The Walking Dead” din 2017 până în 2018. S-a făcut multă vâlvă în momentul în care personajul său a părăsit show-ul, însă, poate, pentru un preț corect, se va întoarce pentru a mai vâna câțiva zombie.

Hugh Laurie

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Hugh Laurie primea câte 700.000 de dolari pe episod atunci când îl interpreta pe neobișnuitul doctor Gregory House. Nu este de mirare când ne gândim la cât de iubit era de fani.

David Hyde Pierce

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Pentru sezonul din 2004 al serialului „Frasier”, David Hyde Pierce câștiga 750.000 de dolari pe episod pentru interpretarea lui Niles Crane. De atunci, actorul s-a concetrat mai mult pe teatru.

Alexis Bledel

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Alexis Bledel a primit o ofertă de 750.000 dolari pentru a reintra în pielea lui Rory Gilmore în 2016. De asemenea, ea apare și în seria „The Handmaid’s Tale”.

Lauren Graham

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Lauren Graham primea câte 750.000 dolari pe episod în perioada când apărea pe micile ecrane sub forma lui Lorelai Gilmore în „Fetele Gilmore”. Serialul s-a încheiat în anul 2007, însă a fost „reînviat” de Netflix în 2016 pentru un nou sezon.

Ashton Kutcher

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Ashton Kutcher nu a câștigat la fel de mult ca Charlie Sheen când a intrat în echipa „Doi bărbați și jumătate”, însă a primit 755.000 dolari pe episod pentru a-i da viață lui Walden Smith în 2014.

Kaley Cuoco

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Anumiți regizori au fost înnebuniți după Kaley Cuoco, oferindu-i suma de un milion de dolari pe episod începând cu anul 2017 pentru a intra în rolul lui Penny în cunoscutul serial „Teoria Big Bang”.

Simon Helberg

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Din 2017, Simon Helberg a primit câte un milion de dolari pentru fiecare episod în care apărea în rolul lui Howard Wolowitz din „Teoria Big Bang”.

David Schwimmer

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Între 2002 și 2004 David Schwimmer a primit câte un milion de dolari pe episod pentru că l-a interpretat pe Ross Geller în serialul „Friends”. În doi ani a strâns fabuloasa sumă de 42 milioane dolari.

Kunal Nayyar

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Kunal Nayyar l-a jucat pe Raj Koothrapali în „Teoria Big Bang” și a primit câte un milion de dolari pe episod pentru asta. A fost clasat pe locul trei în topul Forbes al celor mai bine plătiți actori de televiziune în 2015.

Lisa Kudrow

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Lisa Kudrow a primit un milion de dolari pe episod pentru rolul Pheobe Buffay din „Friends”.

Matt LeBlanc

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Poate l-a interpretat pe nu prea inteligentul Joey Tribbiani în „Friends”, însă Matt LeBlanc a fost suficient de deștept pentru a semna un contract de un milion de dolari pe episod.

Kit Harington

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Iubit și admirat de multe femei din întreaga lume, nu e de mirare că Harington a câștigat câte un miilion de dolari pentru fiecare episod în care l-a interpretat pe Jon Snow în serialul fenomen „Games of Thrones”.

Jim Parsons

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Ca și colegii săi din „Teoria Big Bang”, Jim Parsons a făcut câte un milion de dolari pentru fiecare episod în care a apărut în rolul lui Sheldon Cooper.

Jennifer Aniston

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Nici Jennifer Aniston nu s-a lăcat mai prejos de colegii ei, astfel că faimoasa actriță a primit, de asemenea, câte un milion de dolari pe episod în perioada când a interpretat-o pe Rachel.

Tim Allen

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Tim Allen a câștigat impresionanta sumă de 1.25 milioane dolari pe episod în perioada 1989-1999 când l-a jucat pe Tim Taylor în serialul „Home Improvement”.

Ray Romano

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

Foarte multă lume trebuie să îl fi iubit pe Raymond pentru ca Ray Romano să fi câștigat câte 1.7 milioane dolari pe episod pentru show-ul „Everybody Loves Raymond”.

Charlie Sheen

Care sunt cel mai bine plătiți actori din istoria televiziunii

În fruntea listei se află Charlie Sheen care a câștigat impresionanta sumă de 1.8 milioane dolari pe episod pentru rolul său din „Doi bărbați și jumătate”. Asta până ce a fost concediat.

Sursă foto: Northfoto