Un elev în clasa a XII-a, dintr-un liceu din Oradea, s-a sinucis

De Unica.ro, pe Ultimul update Vineri, 09 octombrie 2020, 14:36

O familie din Oradea trece în momentul de față printr-o adevărată tragedie. Fiul lor, un tânăr, elev în clasa a XII-a la Liceul „Ady Endre”, s-a aruncat de la o fereastră și a decedat.

Se pare că băiatul ar fi făcut gestul extrem de bunăvoie.

„Din nefericire, este adevărat. Am fost şi eu informat vineri dimineaţă, cu puţin înainte de ora 9. Un elev de clasa a XII-a s-a aruncat de la fereastră, într-un gest suicidar. Din ce am înţeles de la doamna directoare, era un copil mai retras”, a declarat inspectorul şcolar general Virgil Blage, vineri, pentru ebihoreanul.ro.

Citește gratuit ediția de octombrie a revistei Unica. O găsești AICI.

Deși, înițial s-a crezut că tragedia s-ar fi petrecut la școală, s-a descoperit ulterior că totul s-a întâmplat acasă.

„Joi, elevul a fost la ore, iar azi şcoala a fost anunţată că aseară a avut loc această tragedie. S-a petrecut joi seară, acasă”, a spus inspectorul şcolar general adjunct Kery Hajnal.

Directoarea liceului, Vad Marta, a confirmat tragedia, dar a refuzat să ofere detalii.

sursa foto – 123rf.com