Un elev din Ploiești a murit în timpul orei de religie

De Unica.ro, pe Ultimul update Miercuri, 17 februarie 2021, 13:20

Un băiat, în vârstă de 10 ani, din Ploiești, a decedat în timpul orei de religie după ce a făcut stop cardio-respirator.

Copilul, elev în clasa a II-a la Școala Sf. Vineri din Ploiești, a leșinat în timp ce se afla la cursuri, iar asistenta medicală a școlii i-a făcut primele manevre de reuscitare, până la venirea unui echipaj medical. Ambulanța l-a transportat, în stop cardio-respirator, la Spitalul de Pediatrie Ploiești, dar, din păcate, doctorii nu i-au mai putut salva viața, potrivit presei locale.

Citește gratuit ediția de februarie a revistei Unica. O găsești AICI

Potrivit dr. Dan Ștefan Sîmpălean, managerul Spitalului de Pediatrie Ploiești, copilul avea un istoric medical cardiac.

Directorul Școlii Sf. Vineri a declarat că incidentul i-a șocat pe toți: „Copilul nu era în evidență la școală cu vreo problemă medicală și nici nu a fost depusă vreo cerere pentru desfășurarea orelor on-line”, a precizat directorul Școlii Generale Sf. Vineri. La fața locului s-a deplasat o echipă operativă a Inspectoratului Polișiei Județean Ploiești pentru investigații.

Foto – 123rf.com