Şcoala Părinţilor

De Unica.ro, pe

Federatia Nationala a Asociatiilor de Parinti – Invatamant Preuniversitar organizează luni, 25 Februarie 2013, lansarea in Bucuresti, Liceul « Alexendru Ioan Cuza », ora 18, a programului “SCOALA PARINTILOR”, o investiție urgentă, imediată și cu efecte benefice de lungă durată.
Manifestarea ştiinţifică este dedicată parintilor, familiei din societatea românească, persoanelor preocupate de psihologie, sănătate, educaţie, dezvoltare personală şi promovează dialogul deschis între psihologi şi participanţi.
SCOALA PARINTILOR oferă un parteneriat de încredere pentru toţi cei care vor să împărtăşească experienţa şi cunoştinţele lor profesionale prin implicare prietenească, sinceră, inteligentă …
Programul va oferi : sesiuni de informare pentru părinţi, servicii de consiliere educationala cu rol de suport, de care aceştia au nevoie in scopul imbunatatirii relatiei parinti-copii-profesori. Aceste servicii vor fi promovate atât pe parcursul derulării proiectului, dar şi ulterior, prin activităţile de popularizare la nivelul unităților școlare din ţară.
La eveniment sunt invitaţi să participe, alaturi de  parinti,  cadre didactice,  reprezentanţi ai administraţiilor locale si inspectoratelor scolare si :
– prof. univ. dr. Remus Pricopie, Ministrul Educației Nationale,
-prof. Stelian – Victor Fedorca, Secretar de Stat – învățământ preuniversitar, Ministerul Educației Nationale;
-prof. Dr. Sorin Mircea Oprescu – Primar General al Municipiului Bucuresti
-prof dr. Ecaterina Andronescu- Presedinte Comisiei  pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport- Senat
– prof.  Tîlvăr Angel- Presedinte Comisiei  pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport-Camera deputatilor
– prof. dr. Petru Andea- deputat-membru in Comisia  pentru învăţământ, ştiinţă, tineret şi sport-Camera deputatilor
– prof. Constantin Traistaru, inspector şcolar general, Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucuresti.
– Robert Negoita- Primar Sector 3-Bucuresti