Să vă fie rușine! Trei medici de top de la Fundeni făceau avere scurtând viața muribunzilor

De Libertatea.ro, pe

După ce reţeaua silicoanelor de la Spitalul de Arşi din Capitală a fost retezată de anchetatori, un alt scandal-monstru care pătează blazonul medicinei româneşti a izbucnit ieri dimineaţă, la Institutul Clinic Fundeni din Bucureşti. Trei doctoriţe, cu o experienţă vastă şi cu zeci de diplome de excelenţă în buzunar, sunt acuzate că, în câţiva ani, au strâns averi impresionante pe spatele bolnavilor de cancer. Medicii sunt cercetaţi de poliţiştii bucureşteni şi de procurori pentru că au eliberat 1.100 de reţete fictive pe numele unor muribunzi care mai aveau doar câteva luni de trăit.

Jurământul lui Hipocrate, părintele Medicinei, pare să fi fost uitat de doctorii care au ajuns acum în birourile anchetatorilor. Recunoscute ca profesioniste desăvârşite, Otilia Georgescu, Emilia Niculescu- Mizil şi Aristica Smântână Poenaru, de la secţia Hematologie a Institutului Clinic Fundeni, au schimbat, de ieri, birourile din instituţia medicală cu camerele de anchetă din Poliţia Capitalei, acolo unde au ajuns la audieri. Ancheta ce le vizează a început în 2010, când ofiţerii de la Fraude au descoperit în actele contabile ale unor farmacii cifre care nu arătau realitatea din depozite. Luni la rând, anchetatorii au încercat să stabilească legături între reprezentanţii firmelor care vând medicamente şi medici dispuşi să intre într-o afacere bănoasă.

Citeşte mai multe pe Libertatea.ro