Cutremur de 5,2 grade în România, în județul Gorj. L-ai simțit?

De Adina Radu, pe Ultimul update Luni, 13 februarie 2023, 18:10

A fost cutremur în România! Un seism cu magnitudinea 5,2 a avut loc în Oltenia, Gorj, luni după amiază, la ora 16:58, conform Institutului pentru Fizica Pământului. Seismul a avut loc la o adâncime de doar 13,2 kilometri.

Potrivit infp.ro, cutremurul de 5,2 grade din România s-a produs la 103km SV de Sibiu, 106km NV de Craiova, 137km V de Pitesti, 165km SE de Timisoara, 180km S de Cluj-Napoca, 183km SE de Arad, 197km V de Brasov, 217km E de Belgrade, 221km E de Zemun, 225km V de Ploiesti.

Cutremur de 5,2 grade în România, luni, 13 februarie

Seismul din România a fost urmat de o replică de 3 grade, la ora 17:21, anunță Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului.

Cutremur de 5,2 grade în România, în județul Gorj. L-ai simțit?

Seismolog: „Nu există nicio legătură cu cutremurele produse în Turcia”

„Zona este cunoscută că produce din când în când cutremure de 4 şi 5. Iată a apărut şi unul de peste 5.
Nu există nicio legătură cu cutremurele produse în Turcia. Eventual cutremurele din partea sud-vestică pot să aibe legătură cu sistemele tectonice care există în Italia şi în zonele înconjurătoare”, a declarat Mihai Diaconescu, seismolog INFP, citat de hotnews.ro, după cutremurul de 5,2 grade din județul Gorj.

Citește și: Este România afectată de cutremurele din Turcia? Ce spune profesorul Gheorghe Mărmureanu: „Nu am mai văzut aşa ceva”

Ce să faci și să nu faci în caz de cutremur

Iată ce să faci şi ce să nu faci în caz de cutremur, potrivit recomandărilor oferite de specialiști.

• Preveniți tendințele de a părăsi camera sau locuința. Faza seismică inițială, și cea mai puternică, are o durată redusă și vă poate surprinde pe scări, holuri, paliere, balcoane, în aglomerație și panică. Acest lucru poate scădea dramatic șansele de supraviețuire. Stați departe de ferestre;
  • Protejați-vă sub un toc de ușă solid, sub o grindă, un birou, o masă sau o piesă solidă de mobilier şi ţineţi-vă bine. Dacă știți cu exactitate care este peretele de rezistență, puteți să vă protejați stând la podea lângă el, pe genunchi și coate, cu fața în jos, iar cu palmele împreunate vă veți proteja capul, ceafa, iar cu antebrațele pe lateral, capul;
  • Închideți sursele de foc cât puteți de repede. În cazul în care se întâmplă ceva, nu interveniți decât după ce șocul seismul a trecut;
  • În cazul în care sunteți surprinși de căderea unor tencuieli sau obiecte de mobilier răsturnate, căutați să vă protejați capul și membrele sau să vă asigurați supraviețuirea;
  • Pregătiți-vă pentru eventuale replici!

VEZI AICI CE SĂ NU FACI în caz de cutremur!