Fiica unei paciente cu coronavirus a fost la școală până ieri

De Unica.ro, pe Ultimul update Joi, 12 martie 2020, 12:34

Fiica unei femei infectate cu coronavirus a fost la școală până ieri, femeia neanunțând că era suspectă sau că a fost testată pozitiv, după cum arată un document obținut de Libertatea.

Femeia s-a întors din Israel în data de 29 februarie. Între timp, fetița ei, elevă în clasa întâi, a mers tot timpul la Școala nr. 56 din Capitală și a intrat în contact cu toți cei 22 de colegi ai săi. În plus, în sala de cursuri unde învață cei mici au ore și alți 33 de elevi mai mari, care intră după ei. Fetița femeii infectate cu coronavirus a frecventat și un after-school.

Reprezentanții școlii au fost contactați telefonic de Libertatea și au confirmat informațiile: „Documentul este veridic. Știm că mama este internată la Spitalul Matei Balș din Capitală, iar, în acest moment, se fac testele pentru a se stabili dacă și fiica a luat infecția de la mama ei”.