Consecințele înfiorătoare ale consumului de energizante

De Oana Savin, pe
Consumul de energizante, pline de cafeină și zahăr, are consecințe înfiorătoare asupra organismului tău, au descoperit oamenii de știință.

Potrivit unui studiu realizat recent, consumul unui singur energizant poate conduce la contractarea vaselor de sânge ale tinerilor.

Cercetătorii au descoperit că aceste băuturi, pline de cafeină și zahăr și foarte populare printre adolescenți și copii, pot duce la îngustarea anumitor artere, iar în timp, la accident vascular cerebral, relatează The Mirror.

La studiu au participat 44 de studenți în vârstă de 20 de ani. Vasele lor de sânge au fost testate înainte și la 90 de minute după ce au consumat 500 ml de băutură energizantă.

La început, dilatarea vaselor a fost de 5.1 % în diametru. La a doua măsurătoare, aveau 2.8%.

Conform cercetătorului șef, Dr John Higgins de la University of Texas Health Science Centre din Texas, acest lucru sugerează o „insuficiență acută a funcției vasculare”.

În trecut, aceste băuturi au fost legate de alte probleme ale inimii. Cafeina poate cauza contractarea vaselor de sânge.

Energizantele pot conține 160 mg cofeină, deși limita pentru un copil de 11 ani este de 105 mg.

Citește și: Decesele cauzate de cancerul de piele au crescut semnificativ în rândul bărbaților în ultimii 30 de ani

Citește și: Riscurile la care se expun românii care mănâncă margarină

Sursă foto: 123rf.com