Unica, octombrie 2009: Inspiratie

De Raluca Hagiu, pe

O prietena psiholog m-a invitat intr-o zi la un curs de programare neurolingvistica (NLP), studierea modului de functionare a gandirii, limbajului si comportamentului.

Din curiozitate, am acceptat invitatia. A fost un weekend plin, cu discutii despre… conceptul de sine. Despre cum credintele si gandurile depre noi, formate de-a lungul timpului pe baza experientelor noastre de viata, reprezinta conceptul de sine.

Despre cum stima de sine se bazeaza pe acesta si cum, daca iti place continutul lui, te poti bucura de o stima de sine crescuta sau de una scazuta.

Nu stiu cat am folosit din tehnicile de autoevaluare si schimbare pe care le-am descoperit la acel curs, insa mi-au alimentat curiozitatea despre aceasta notiune care, la prima vedere, suna SF, dar este din ce in ce mai la moda, programarea neurolingvistica. NLP-ul spune ca succesul vine din interior si depinde de capacitatea noastra de a atinge excelenta in tot ceea ce gandim, spunem si facem.

Unica, octombrie 2009: Inspiratie

Ei bine, „Afla ca poti” sa chemi succesul si pe strada ta, urmarind sfaturile din paginile „De la 9 la 5”. Iar pentru studiul de caz cu femei a caror reusita profesionla a trecut deja granitele tarii, cauta specialul femei in top.

O romanca cercetator, premiata de presedintele Statelor Unite, o creatoare de costume care a cucerit Hollywoodul si o pictorita de succes care-si expune lucrarile la Londra.

Trei reprezentante ale sexului frumos a caror cariera te inspira si te motiveaza sa vrei mai mult.

La fel ca prezentatoarea stirilor sportive si a emisiunii „Bruma de nutritie” de la Realitatea, Carmen Bruma, care anul acesta implineste zece ani de televiziune.

Am stat de vorba cu ea despre consecventa, ambitia, hotararea care o determina sa realizeze tot ceea ce-si propune.

A slabit 35 de kilograme, isi mentine masurile 90- 60-90 printr-un antrenament strict de trei, patru ori pe saptamana, a ajuns de la asistenta Tele Euro Bingo Show prezentatoare tv, bifand intre timp si un master in jurnalism, a scris o carte despre nutritie si a reusit sa tina departe de presa amanuntele legate de relatia ei cu Mircea Badea.

Si daca vrei sa-ti condimentezi ziua, citeste ultimul interviu al lui Andrei Gheorghe, cu 24 de ore inainte de a pleca din jungla urbana bucuresteana in cea din Panama, unde se filmeaza cel mai indraznet proiect al anului, emisiunea-concurs „Rataciti in Panama”.

Descopera de ce s-a intors Gheorghe pe sticla, ce si-a pus in bagaje inainte de a decola si de cine o sa-i fie dor in timpul filmarilor.
Sa ai o luna inspirata!