De Diana Zagrean, pe

În ultimii ani serialele de televiziune au devenit mai mult decât o activitate de petrecere a timpului liber. Personajele interpretate timp de ani de zile de actorii noștri preferați ne-au intrat pe sub piele. Iată zece morți tragice ale personajelor din seriale care au lăsat răni adânci în inimile noastre.
1.Denny Duquette (Anatomia lui Grey)
Nu cred că a existat femeie în România care să nu suspine odată cu Izzie Stevens la moartea lui Denny în serialul Anatomia lui Grey.
Filme: 10 morți tragice din seriale. Ce personaje au impresionat cel mai mult
Nu-i așa că și ție ți-a frânt inima momentul în care a lui s-a oprit?
2.George O`Malley (Anatomia lui Grey)
Filme: 10 morți tragice din seriale. Ce personaje au impresionat cel mai mult
Un alt personaj foarte îndrăgit și, prin urmare, regretat a fost George din același serial. Cât de plin de dramatism a fost momentul în care bietul pacient fără nume a reușit să-i sugereze lui Meredith numele de cod 007.
3.Amber Volakis (Dr. House)
Filme: 10 morți tragice din seriale. Ce personaje au impresionat cel mai mult
Chiar dacă serialul despre doctorul cinic și genial Gregory House este unul relativ puțin dramatic, în sensul telenovelistic, momentul morții blondei Amber a zguduit câteva dintre cele mai raționale minți. Până și House însuși a fost foarte tulburat, noi ce șansă aveam să rămânem impasibile la suferința lui Wilson?
4.Rita Bennet (Dexter)
Filme: 10 morți tragice din seriale. Ce personaje au impresionat cel mai mult
Deși multă lume încă îl judecă aspru pe criminalul de criminali în serie Dexter Morgan, toată lumea este de acord că moartea Ritei a fost unul dintre cele mai groaznice vești pentru fanii serialului american. Scena din baie, cu micuțul Harrison plin de sânge este foarte dură, chiar și pentru cele mai aspre persoane.
5.Charlie Pace (Lost)
Filme: 10 morți tragice din seriale. Ce personaje au impresionat cel mai mult
Moartea lui Charlie, interpretat de fostul hobbit Dominic Monaghan, deși a avut un scop nobil, a stârnit multe proteste. Toate ne-am întrebat apoi cine o să mai aibă grijă de Claire și bebelușul ei.

6.Ned Stark (Urzeala Tronurilor)
Filme: 10 morți tragice din seriale. Ce personaje au impresionat cel mai mult
Pentru cei care nu au citit cărțile din seria lui George R.R. martin, moartea lordului de Winterfell a părut un vis urât. Cum să nu speri că e o glumă sau că iubitul și onorabilul Eddard Stark se va întoarce cumva, prin magie la telespectatoarele lui fidele?
7.Sura (Sotia lui Spartacus)
Filme: 10 morți tragice din seriale. Ce personaje au impresionat cel mai mult
Poate că promisiunea de dramatism exagerat din serialul rețelei de televiziune Stars ne pregătea cumva pentru toate relele. Cu toate astea, nu cred că există oameni care să nu fi fost înduioșați de gestul malefic al lui Batiatus, care astfel și-a pecetluit soarta.
8.Mark Greene (E.R. Spitalul de Urgență)
Filme: 10 morți tragice din seriale. Ce personaje au impresionat cel mai mult
După ce toată suflarea feminină a prins drag de Dr. Greene, timp de opt sezoane, momentul morții lui a fost sfâșietor. Faptul că a murit de cancer, pe melodia Over the Rainbow, alături de Rachel a crescut cu singuranță consumul de șervețele în 2002.
9.Toni Marchette – soția lui Dylan (Beverly Hills 90210)
Filme: 10 morți tragice din seriale. Ce personaje au impresionat cel mai mult
Faptul că trecutul plin de nenorociri și ghinioane al lui Dylan ajunge să-i ucidă soția este tragic în sine. Faptul că propriul ei tată este cel care a pus la cale totul adaugă și mai mult dramatism. În final, faptul că Toni este ucisă din greșală, în locul lui Dylan pune capac tragicei situații.

10.Marissa Cooper (OC. Rebel în California)
Filme: 10 morți tragice din seriale. Ce personaje au impresionat cel mai mult
Deși fanii serialului știu că Marissa este genul de fată rea, care ajunge mereu să aibă probleme și care primește mereu șanse dar nu le valorifică nu face din moartea ei o dramă mai mică. Scena în care Ryan o privește cum moare este sfâșietoare și nimeni nu poate nega că ne pare rău pentru ea chiar și acum.
Foto:Northfoto, Shutterstock