Câștigătorii de la Gala Premiilor Sindicatului Actorilor Americani. „Black Panther” a fost desemnat cel mai bun film

De Ioana Tătaru, pe
Gala premiilor Sindicatului Actorilor Americani, a avut loc duminică seară, la Los Angeles, iar lugmetrajul „Black Panther” a fost desemnat marele câștigător.

Iată lista câștigătorilor!

Filmul cu supereroi „Black Panther” a obținut premiul de „cel mai bun film” la gala SAG din acest an.

Gleen Close a fost premiată pentru rolul principal din „The Wife”, pentru care a primit anul acesta un Glob de Aur și o nominalizare la Oscar, iar Rami Malek, pentru cel din „Bohemian Rhapsody”, care i-a adus, de asemenea, un Glob de Aur și o nominalizare la  premiile Academiei Americane de Film.

Emily Blunt a fost desemnată „cea mai bună actriță în rol secundar”, pentru rolul din „A Quiet Place”.

Mahershala Ali a primit un Glob de Aur și o nominalizare la Oscar pentru rolul secundar din „Green Book”.

„The Marvelous Mrs. Maisel” a primit trei distincții: „cea mai bună distribuție a unui serial de comedie” , „cea mai bună actriță (Rachel Bronsnahan)” și „cel mai bun actor” (Tony Shalhoub).

„This is Us” a fos desemnată„ cea mai bună distribuție în ceea ce privește serialele dramă”.

Jason Bateman a fost premiat la categoria „cel mai bun actor într-un serial-dramă”, pentru „Ozark”

Sandra Oh a primit un Glob de Aur pentru „cea mai bună actriță” din „Kiling Eve”.

Darren Criss („The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story”) și Patricia Arquette ( „Escape at Dannemora”) au câștigat premiile pentru „cel mai bun actor”, respectiv „cea mai bună actriță” într-o miniserie sau film de televiziune.

Din punctul de vedere al cascadoriilor, pentru lungmetraj și televiziune au fost premiate „Black Panther” și „GLOW”.

Cea de-a 25-a gală a Screen Actors Guild Awards a fost transmisă în direct de TNT și TBS, iar ceremonia a fost găzduită anul acesta de Megan Mullally.

Sursă foto: Hepta.ro