Klaus Iohannis, nou mesaj pentru toții românii, despre viața după 15 mai 2020

De Unica.ro, pe Ultimul update Marți, 28 aprilie 2020, 19:21
Klaus Iohannis a susţinut de la ora 18:00 la Palatul Cotroceni prima conferinţă de presă în prezenţa reporterilor de la instaurarea stării de urgenţă. România se pregăteşte de relaxarea măsurilor în criza coronavirusului, începând cu 15 mai.

În mesajul său transmis live de la Palatul Cotroceni, unde a invitat pentru prima dată jurnaliști români de când s-a instaurat starea de urgență, președintele Klaus Iohannis a punctat:

Citește și: „Să-mi fac planuri de concediu în această vară?” Răspunsul lui Raed Arafat

• „Vor rămâne foarte multe restricții în vigoare. Nu vom putea să ne întâlnim decât maximum câte trei. Nu vom putea o vreme destul de bună să ieșim, de exemplu, la restaurant sau la mall. Nu vom putea după 15 mai nici măcăr să plecăm din localitate, decât dacă avem un motiv foarte serios. Aceste lucruri vor fi, desigur, încă detaliate.“
  • „Marile festivaluri probabil nu vor avea loc în acest an. Nu putem să riscăm să avem un număr mare de persoane adunate într-un loc.“
  • „Sunt mulți care-și doresc să se reia competițiile sportive. Dacă se vor relua, există o probabilitate mare să se reia fără spectatori.“

„Lucrurile în nici un caz nu vor intra, din păcate, repede în normalitate.“

• „Măsurile pe care le vom lua de reducere a restricțiilor vor fi graduale, nu se întâmplă totul dintr-odată. În 15 mai va fi ceva, de la 1 iunie – dacă totul merge bine –, încă ceva, din 15 iunie, încă ceva. Și întotdeauna cu ochii pe statistică. Dacă după o măsură crește dintr-odată numărul de bolnavi, măsura se reia. Trebuie să fim foarte atenți. Este nevoie de echilibru și de o abordare responsabilă.“
  • „În timpul stării de urgență majoritatea măsurilor au fost coercitive – le-am impus prin decret aprobat de parlament. Ușor, ușor autoritățile trebuie să se retragă din această atitudine coercitivă și oamenii simpli trebuie să preia responsabilitatea.“

„După 15 mai vom avea obligația să purtăm măști, când suntem în spații închise, când mergem cu autobuzul, cu metroul, cu trenul șamd. Deci lucrurile vor evolua gradual“.

Guvernanții au acționat corect, specialiștii au venit cu sfaturi și cu soluții bune. Acum urmează să dăm și noi, simpli cetățeni, exemple“, a mai spus președintele Iohannis.