Vedetele s-au unit împotriva violenţei în familie

De Unica.ro, pe

24 de bărbaţi celebri de la noi s-au lăsat fotografiaţi în ipostaze şocante pentru a atrage astfel atenţia asupra violenţei în familie.
Totul face parte din „Proiectul 112”, realizat de Mihaela Berciu şi fotograful Alex Gâlmeanu, iar iniţiativa lor s-a concretizat într-o expoziţie deschisă în perioada 25 martie – 8 aprilie în Holul Aulei Bibliotecii Centrale Universitare „Carol I”.
Scopul proiectului este acela de a sprijini cu fonduri Programul CASABLU, în cadrul căruia funcţionează un centru de consiliere socială, psihologică şi juridică şi un adăpost, cu adresă confidenţială, în care femeile şi copiii victime ale violenţei în familie pot fi găzduiţi între 1 şi 6 luni.

Ideea acestui proiect este lăudăbilă, mai ales dacă privim spre datele furnizate de Agenţia Naţională pentru Protecţia Familiei, care indică numai în ultimii cinci ani 44.284 de cazuri de violenţă în familie.
Celebrităţile care au acceptat să facă parte din „Proiectul 112” sunt Tudor Chirilă, Ilie Năstase, Dan Bittman, Elan Schwartzenberg, Răzvan Ciobanu, Lucian Mândruţă, Andi Moisescu, Alexandru Abagiu, Cătălin Botezatu, dr. Constantin Stan, Răzvan Mazilu, Andrei Gheorghe, Florin Piersic Jr., Cristian Mungiu, Edi Petroşel, Horia Brenciu, Tudor Giurgiu, Dan Chişu, Smiley, Mihai Petre, Cătălin Ştefănescu, Dragoş Bucurenci, Vlad Craioveanu şi Mihai Dobrovolschi.
Vino şi tu pe FORUMUL UNICA!
Foto: blogul lui Tudor Chirilă
Autor: Andreea Georgescu