V-o mai amintiţi pe partenera lui Tom Cruise din Top Gun? Iată cum arată acum actriţa Kelly McGillis!

De Geo Berciu, pe

În 1986, când juca rolul frumoasei Charlotte „Charlie” Blackwood în filmul „Top Gun”, actriţa Kelly McGillis avea 29 de ani, iar şarmul ei a cucerit atunci nu numai pe marii producători de la Hollywood, ci şi inimile telespectatorilor.
Numai că acum, la cei 57 de ani pe care îi are, frumuseţea blondei a apus, iar imaginea ei strălucitoare nu mai este decât de o amintire. Kelly McGillis este o doamnă în vârstă, care mai păstrează din perioada ei de glorie doar un zâmbet cuceritor.

Chiar dacă după succesul imens înregistrat cu „Top Gun”, actriţa a continuat să fie distribuită în filme precum  „Unsettled Love”, „Made in Heaven”, Winter People”, „Painted Angels”, „The Settlement” sau „The Innkeepers”, cariera ei a intrat încet-încet într-un con de umbră, de vină fiind şi problemele ei personale.

La 25 de ani, pe când era studentă la celebra „Juilliard School” din Manhattan, a fost violată sub ameninţarea cuţitului şi bătută până aproape de moarte de către doi tineri, într-un apartament din Central Park West. a Kelly McGillis a încercat să treacă peste această traumă, dar s-a dovedit că toată viaţa i-a rămas marcată de groaznicul incident. A trecut peste dependenţa de alcool şi droguri şi şi-a învins demonii interiori, însă nimic nu a mai fost la fel. S-a căsătorit de două ori, însă mariajele ei eşuate au făcut-o să accepte, într-un final, realitatea: era atrasă de femei. Kelly s-a căsătorit, în 2010, cu iubita ei, Melanie Leis, după ce cu un an înainte mărturisise, spre consternarea opiniei publice, că este lesbiană.

Anul acesta, este posibil să înceapă continuarea filmului „Top Gun”, în care Tom Cruise îşi va relua rolul pilotului de avioane Maverick, dar este greu de crezut că actriţa cei dădea viaţă lui Charlie îşi va mai găsi loc în producţie, pentru că vârsta şi-a pus mult mai tare amprenta asupra ei decât asupra partenerului ei de film.