Ştirile Pro TV au luat premiul Emmy

De Unica.ro, pe

Ştirile Pro TV au fost recompensate cu International Emmy Award News pe 2008, în cadrul unei gale care a avut loc luni la New York.
Premiul constituie o premieră atât pentru România, cât şi pentru televiziunile din Europa de Est.
Ştirile Pro TV au fost nominalizate pentru a doua oară consecutiv la această categorie a premiilor International Emmy, participând cu trei reportaje din cadrul campaniei „Tu ştii ce mai face copilul tău?”.
Lansată pe 1 iunie 2007, campania a atras atenţia asupra copiilor ai căror părinţi sunt plecaţi la muncă în străinătate.
Părăsiţi de cei care le-au dat viaţă şi ignoraţi de autorităţi, aceşti copii trăiesc în tăcere adevărate drame, aduse în prim-plan de reportajele realizate de Paula Herlo (foto) şi Cosmin Stan, împreună cu operatorul de imagine Sergiu Matei.
Ştirile Pro TV au concurat anul acesta cu Tv Globo din Brazilia, Al Jazeera English din Qatar şi ITV News produced by ITN pentru ITV 1 din Marea Britanie.
În 2007, reportajul cameramanului Sergiu Matei, „Tibetani la graniţa chineză/ Tibetans at Chinese Borders”, aducea prima nominalizare a Ştirilor la premiile Emmy.
Foto: PR

: Florin Ghioca