Sting va concerta în România (video)

De Unica.ro, pe

Veşti mai mult decât bune pentru fanii lui Sting.
Cântăreţul englez va sosi la Bucureşti pentru un concert extraordinar, pe 10 februarie, la Sala Palatului.
Spectacolul este inclus în turneul de promovare a celui mai recent proiect al artistului, albumul „Songs from the Labyrinth”.
Materialul discografic a fost înregistrat alături de celebrul muzician bosniac Edin Karamazov, care a fost elev şi protejat al dirijorului român Sergiu Celibidache.
Din păcate însă, informaţia încă nu a fost publicată pe site-ul oficial al artistului, însă biletele, conform organizatorilor, urmează a fi puse în vânzare săptămâna viitoare pe site-ul myticket.ro.

Veşti mai mult decât bune pentru fanii lui Sting.
Distins cu nu mai puţin de 16 premii Grammy, Sting (57 de ani) a vândut până acum peste 105 milioane de copii ale albumelor sale şi ale trupei Police, din a cărei componenţă a făcut parte până în 1982.
„Song from the Labyrinth” este un tribut adus compozitorului elisabetan John Dowland (1563 – 1626), pe care Sting l-a descoperit în urmă cu aproape 30 de ani.
Lansat acum doi ani, albumul s-a vândut până în prezent în peste un milion de exemplare, reuşind încă din primele zile să se claseze pe primele locuri în topurile muzicale din întreaga lume.
Alături de piesele de pe noul material, Sting va cânta la Bucureşti şi hituri consacrate, precum „Fields of Gold” sau „Message in a Bottle”, într-o nouă interpretare, în spirit elisabetan, acompaniat de Edin Karamazov.
Alături de acesta şi de alte vedete, Sting a fost prezent zilele trecute în Petra, Iordania, în cadrul unui concert dedicat memoriei tenorului Luciano Pavarotti.
Sting – „Shape of my heart”
Autor: Florin Ghioca