Şerban Ionescu a fost conştient în ziua în care a murit

De Unica.ro, pe

Şerban Ionescu avea dureri cumplite din cauza bolii cu care a fost diagnosticat, scleroză laterală amiotrofică, dar şi momente în care îşi pierdea cunoştinţa. Ieri, când a fost dus în stare critică la spital, medicii reuşiseră să-l stabilizeze la un moment dat, iar actorul a fost conştient pentru câteva ore înainte să moară.
Actorul Şerban Ionescu a fost dus ieri la spital, în stare gravă, medicii făcând tot posibilul să-l stablizeze. La un moment dat chiar au reuşit, şi, conform ”ring”, maestrul şi-ar fi revenit pentru câteva ore: era conştient, respira singur, dar era hrănit prin perfuzie.

Scleroza laterală amiotrofică este o boală incurabilă, iar 80% dintre bolnavi mor în primii trei ani după apariţia primelor simptome, conform aceleiaşi surse. Se manifestă prin paralizia musculaturii, care se intensifică şi se extinde treptat afectează şi respiraţia. Paralizia musculaturii faringiene cauzează insuficienţă alimentară.

Citeşte mai multe pe Libertatea.ro.