Salvaţi-l pe Silviu Prigoană!

De Unica.ro, pe

Imediat după alegerile parlamentare, mă sună Silviu Prigoană: „Auzi, Dane, notează-ţi pe ceva noul meu număr de parlamentar”. „Da, spuneţi”. „Păi ăsta e, de pe care te-am sunat.”
Era numărul lui de ani de zile. Umor fin, naturaleţe. A rămas, oare, aşa proaspătul parlamentar?
Silviu Prigoană e cel mai bun exemplu de milionar îndrăgit de săraci.
Nu spun că este singurul, dar e, de departe, cel mai popular. Ce anume a contat mai mult în câştigarea acestei popularităţi, dracu’ ştie.

Silviu Prigoană e cel mai bun exemplu de milionar îndrăgit de săraci.
Dacă e să-i dai crezare lui Dan Diaconescu, ai spune că zecile de nopţi petrecute în garsoniera sa, în direct, i-au şlefuit imaginea şi l-au vârât pe sub pielea şi în inimile celor mulţi.
Alţii ar putea spune că ajutorul pe care l-a dat invalizilor l-a umanizat suficient de mult, mai ales că el este unul de-al lor.
Meritul reality-show-ului
Eu cred, însă, că serialul numit „Viaţa alături de Bahmuţeanca”, transmis o bună perioadă de timp, aproape în direct, cu ale sale părţi, gen: „nunta”, (trei episoade), divorţul (încă vreo trei), sarcini pierdute şi regăsite, botezul „micuţului Maximus” (expresie care, de altfel, îmi aparţine şi pentru care voi cere drepturi de autor), tăierea moţului, celebrele dispute cu mama soacră (prilej cu care a apărut şi noul jurământ rostit la nunţi, mai şoptit, ce-i drept: „o să te iubesc, până ce moartea sau mă-ta ne vor despărţi”) – toate acestea l-au transformat pe Silviu Prigoană din milionar, în om.
Publicul lui l-a îndrăgit, i-a dat dreptate, l-a susţinut, l-a aplaudat, l-a asimilat ca pe unul de-al lui, a înţeles rostul show-ului şi a râs cu poftă la fiecare intervenţie televizată a preferatului său, s-a lăsat pe mâna lui şi, când a fost nevoie l-a ajutat, necondiţionat.
Iar Prigoană, poate cel mai abil om de afaceri pe care mi-a fost dat să-l cunosc îndeaproape, a ştiut cu precizie de ceas elveţian când să ceară ajutor fanilor săi: în campania electorală de anul trecut.
Lovitura de maestru
Atunci, toate nopţile de nesomn petrecute la OTV, toate glumele cu soacră-sa, toate certurile şi bălăcărelile pe pijamalele Adrianei, toate loviturile imaginare de plici, toate secvenţele de la petrecerile familiei, difuzate de televiziuni, s-au întors la el, sub formă de voturi. Prigoană reuşise încă o lovitură de maestru.
Prietenii lui, cei mulţi şi neştiuţi, din faţa televizoarelor, nu îl înşelaseră. A ajuns să ocupe un fotoliu în parlament, chiar din primul tur. Sunt sigur că şi-a dorit foarte mult acest lucru.
Rolul de parlamentar şi-a pus amprenta
Dar oare cei care au râs cu poftă sau amar, vizionându-i spectacolul vieţii, care s-au grăbit să-l alinte „cel mai simpatic milionar”, care au crezut, chiar şi pentru o clipă (ce-i drept, foarte importantă, aceea în care au pus ştampila pe numele lui) că el va fi altfel, ei şi-au dorit asta?
L-am auzit, într-o seară, pe Silviu Prigoană, spunându-mi, în direct în emisiune că datorită colegilor lui din Parlament travestiţii şi homosexualii se pot exprima azi, liber, în emisiuni de televiziune sau oriunde.
Îl ascultam şi nu-mi venea să cred ce aud. Nu era prima oară, în ultimele luni, când Prigoană nu mai avea niciun haz.
De când e parlamentar, discursul său s-a schimbat radical.
Iar acest lucru nu mai place. Încă nu e prea târziu să-l salvăm pe Silviu Prigoană. O merită şi el, dar şi noi.
Foto: Libertatea
Dan Capatos
Autorul îşi asumă responsabilitatea opiniilor exprimate în această rubrică.