Premiile Emmy la 60 de ani

De Unica.ro, pe

Duminică seara, pe scena Nokia Theatre din Los Angeles, premiile Emmy au ajuns la cea de-a 60-a ediţie.
Ceremonia, mai fastuoasă ca oricând, a fost marcată de trimiteri politice şi de momente nostalgice, fiind prezentate clipuri aniversare prin care s-a adus un tribut serialelor veterane „Rowan & Martin’s Laugh-In” sau „Seinfeld.”
Glenn Close (61 de ani) a obţinut premiul pentru cea mai bună actriţă într-o dramă, pentru rolul avocatului din serialul „Damages”, fiind aplaudată îndelung de audienţă.
Anul acesta, cel mai premiat serial de televiziune a fost „John Adams”, care a fost recompensat cu 13 premii.
„John Adams” este un serial produs de HBO şi are ca subiect povestea celui de-al doilea preşedinte american.
Serialul a obţinut, printre altele, premiul pentru cea mai bună serie de televiziune, premiul pentru cel mai bun actor, care i-a revenit lui Paul Giamatti (41 de ani), şi premiul pentru cea mai bună actriţă, Laura Linney (44 de ani).
Premiul pentru cel mai bun serial – dramă a fost obţinut de „Mad Men”, produs de AMC. Acţiunea seriei se desfăşoară în New York şi are ca subiect industria publicităţii din perioada anilor ’60.
Acesta este primul serial de televiziune, produs de o altă reţea decât HBO, care câştigă un premiu la această secţiune.
Parodia după industria televiziunii „30 Rock” a primit şapte premii Emmy, fiind votată drept cel mai bun serial de comedie, pentru cel de-al doilea an consecutiv.
Totodată, Tina Fey şi Alec Baldwin (50 de ani) au primit premiul pentru cea mai bună actriţă într-un serial de comedie şi, respectiv, premiul pentru cel mai bun actor într-un serial de comedie.
Fey, care este creatoarea şi producătoarea serialului, a câştigat şi premiul pentru cel mai bun scenariu al unui serial de comedie.
Trofeul pentru cel mai bun actor în rol secundar într-un serial de comedie i-a revenit lui Jeremy Piven (43 de ani), pentru cel de-a treilea an consecutiv, acesta fiind recompensat pentru rolul din serialul „Entourage”, produs de HBO.
Premiul pentru cel mai bun actor într-un serial – dramă i-a fost decernat lui Bryan Cranston, pentru serialul „Breaking Bad”.
La aceeaşi secţiune, slovenul Zeljko Ivanek a obţinut premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar, pentru „Damages”, în timp ce Dianne Wiest (60 de ani) şi-a adjudecat trofeul pentru cea mai bună actriţă în rol secundar, pentru serialul HBO „In Treatment”.
În cadrul premiilor Emmy, organizatorii au decis să recompenseze şi progamele reality show. Astfel, „The Amazing Race” a câştigat în competiţia celor mai bune serii de tip reality, devansând „American Idol”, cea mai urmărită emisiune din SUA.
Pentru al şaselea an consecutiv, emisiunea „The Daily Show with John Stewart”, produsă de Comedy Central, a fost recompensată cu premiul pentru cel mai bun serial variety.
Autor: Florin Ghioca