Kim Kardashian își schimbă cariera: Vrea să devină avocat

De Oana Savin, pe Ultimul update Joi, 11 aprilie 2019, 11:48
Kim Kardashian a dezvăluit că studiază pentru a devenit avocat și plănuiește să dea examenul de admitere în barou în anul 2022.

Starul de televiziune face, în prezent, un stagiu într-un cabinet de avocatură din San Francisco.

În această vară ea va da un examen ce îi va permite să își continue studiile în acest domeniu pentru următorii trei ani.

Kim, în vârstă de 38 de ani, spune că a luat această decizie în urma unei întâlniri cu Donald Trump, pe care a reușit să îl convingă să o grațieze pe Alice Marie Johnson.

Femeia în vârstă de 63 de ani era în închisoare de peste 20 de ani, după ce în 1996 a fost condamnată la închisoare pe viață fără posibilitatea de a fi eliberată condiționat, pentru participare la o vastă reţea de trafic de stupefiante în regiunea oraşului Memphis.

La o săptămână după ce a primit-o pe Kim Kardashian la Casa Albă, preşedintele american a graţiat-o pe Alice Marie Johnson, în iunie 2018.

Mi-am spus că vreau să lupt pentru oamenii care și-au plătit datoria față de societate”, a afirmat ea într-un interviu pentru Vogue, pe a cărei copertă apare în luna mai.

View this post on Instagram

I’ve dreamed of this moment for so long, many said it would never come. Words cannot begin to express how much of an honor it is to have my first solo US cover of @VogueMagazine. I remember as a little girl flipping through my mom’s subscription each month and dreaming of one day gracing the cover of this iconic magazine. Thank you to the incredible Anna Wintour for your support as always, it means the world to me. @Tonnegood, @Mikaeljansson and the glam team were an absolute dream to work with. I’m so incredibly grateful to writer @Jonathanvanmeter for illustrating a glimpse into my life in a way that I don’t think has ever been done – from juggling family, my businesses and pursuing a law degree with such care and seriousness. Special thank you to my husband Kanye for speaking into existence that one day I would grace the cover of Vogue when everyone told me to be “more realistic.” #dreamsdocometrue #speakitintoexistence #voguemagazine Photographer: Mikael Jansson @mikaeljansson Stylist: Tonne Goodman @tonnegood Makeup: Hannah Murray @hannah_murray1 Hair headpieces: Shay Ashual @shayashual Cover Look: Chanel top @chanelofficial; Irene Neuwirth necklace @ireneneuwirth. Vogue Team @sergiokletnoy & @jilldemling

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian) on

Iar dacă voi cunoaște mai multe lucruri în acest domeniu, voi putea să fac mai mult”, a completat ea.

În Statele Unite, studiile de avocatură sunt rezervate studenților titulari înscriși în echivalentul american al unui masterat. Însă Kim Kardashian nu a obținut niciodată o diplomă întrucât a renunțat la studii, deși se înscrisese la universitatea Pierce.

Totuși există câteva state americane, inclusiv California, care permit studierea dreptuluo în cadrul unui cabinet de avocatură și participarea la examenul de admitere în barou după o perioadă de patru ani.

Kim Kardashian și-a început stagiul într-un cabinet de avocatură anul trecut și intenționează să se prezinte la examenul de admitere în anul 2022.

Între timp, vedeta susține că va analiza și alte cazuri ale unor deținuți care cer să fie eliberați anticipat.

Sursă foto: Northfoto