Keira Knightley și Gerard Butler vin în România

De Oana Savin, pe Ultimul update Vineri, 17 septembrie 2021, 15:25
Keira Knightley, Gerard Butler și Liev Schreiber vor veni în curând în România, unde vor filma două pelicule britanice.

Compania românească de producţie de cinema şi televiziune Frame Film, în colaborare cu partenerii britanici de la Midsummer Films, va începe filmările în România la două producţii cinematografice în distribuţia cărora sunt menţionate numele regizorului Philip Noyce, al actorilor Liev Schreiber, Gerard Butler sau cel al actriţei britanice Keira Knightley, potrivit News.ro.

Prima peliculă, „Războiul lui David Berman”, este o poveste despre intervenţia Serviciilor Secrete din SUA asupra mafiei americane ca să sprijine mafia siciliană în lupta împotriva germanilor în cel de-Al Doilea Război Mondial.

Pentru rolurile principale din „Războiul lui David Berman” se află în discuţii Liev Schreiber („Ray Donovan”, „Scream”, „X-men Origins – Wolverine”, „The Manciurian Candidate”) şi Gerard Butler („300”, „P.S. I love you”, „The Bounty Hunter”).

Cea de a doua producția britanică ce va fi filmată în România spune povestea emoţionantă a englezoaicei Florence Nightingale, cea care a pus bazele unei şcoli de asistente medicale în timpului războiului din Crimea. Florence a devenit simbol pentru asistentele medicale din toată lumea.

Actriţa britanică Kiera Knightley („Piraţii din Caraibe”, „Pride & Prejudice”, „Atonement”), nominalizată la Oscar şi Globurile de aur, se află în discuţii pentru a deţine rolul lui Florence. Ar fi a doua oară când Keira Knightley ar filma în România, după aproape două decenii, de la producţia “Princess of Thieves”, produsă în 2001 la Castel Film.

Fac filme în Romania şi Estul Europei încă din 2004 şi sunt foarte bucuros că, în sfârşit, după ani de discuţii între politicieni şi producătorii de film, autorităţile române au decis să sprijine activ industria de film, aşa cum se întâmplă în toate ţările din regiune. Vrem să filmăm în România “Florence” şi „David Berman’s War”, dar mai avem filme pe care ne-am bucura să le aducem aici pentru care facem pospecţii acum în Spania, Georgia sau  Australia. Industria filmului din România merită să aibă şansa să lucreze pentru marile producţii internaţionale, atât în cinematografie cât şi în televiziune, iar asta se va întâmpla doar dacă cei care implementează noile directive ale guvernului privind cinematografia sunt prompţi şi rapizi în luarea deciziilor. Altfel, producătorii vor alege locuri în care au mai multe facilităţi şi vor duce cu ei toate beneficiile pe care le aduce realizarea unui film – de la locuri de muncă până la dezvoltarea turismului în zonă”, a declarat Chris Milburn, CEO Midsummer Films.

Sursă foto: Shutterstock