Desi micul ecran a facut-o vedeta, si-a dat televizorul afara din casa!

De Unica.ro, pe

Unora le place telenovela, altora le place cinema noir, unii vor comedie, altii filme de actiune. Mai sunt si unii care le impaca pe toate si nu din fata micului ecran, ci de pe platoul de filmare.
Pentru a intelege cum e posibil sa le faci pe toate, de fapt, sa joci in toate, m-am intalnit cu Maria Dinulescu, alias Sidonia Banu din telenovela „Vocea inimii”. Cand nu joaca in „Vocea inimii”, e pe platou la „The Dot Man”, filmul american in care a fost distribuita.

Imi spune ca, in profesia asta, esti mai mult plecat de acasa si ca uneori nu are timp nici sa urmareasca telenovela: „Foarte rar ajung sa vad si ceea ce filmam noi. Seara, cand ajung acasa, ma mai uit la cate un episod pe net sau citesc ziarele de a doua zi ca sa tin contactul cu realitatea, si atat!”

De fapt, Maria nu prea suporta televizorul. Mi-a spus ca a dat televizorul afara din casa, pur si simplu, pe motiv ca nu suporta sa vada reclame. Chiar daca sunt emisiuni tv care ii plac, reclamele o scot din minti. Discutia se leaga repede. Nu cauta prea mult cuvinte potrivite, vorbeste cu detasare, ca si cum ar avea in fata ei o persoana pe care o cunoaste de mult timp.

Chiar daca e personaj principal intr-un film american, nu are infatisarea unei super-eroine care salveaza lumea si in acelasi timp isi pastreaza manichiura intacta.

„Nu voi fi o femeie blonda cu rochita ciclam si ruj mov…”

E mai degraba femeia-copil, cu ochi foarte expresivi si zambet larg. „Niciodata nu voi fi o femeie superba, blonda, si mie imi plac femeile blonde, de 1,90m, cu picioare super-lungi. Trebuie sa fiu realista, cand vor fi castinguri pentru astfel de roluri, eu nu voi lua.” Dar ma asigura ca, pentru un actor de film, secretul nu este sa fii o frumusete rapitoare, ci sa fii telegenic, la fel cum nu e suficient sa fii telegenic, trebuie sa mai ai ceva charisma si o doza de inteligenta. Poarta ochelari, si asta ii da Mariei un aer de elev silitor, constiincios, care vine cu tema bine facuta de-acasa.

Si am descusut-o bine pe frumoasa Maria. Care-i secretul – daca vrei sa devii actrita? Pe ce cheltuie ea banii, de obicei? De ce nu e vazuta pe la evenimentele mondene? Ce fel de barbati ii plac? Pana unde ar merge pentru a-si pastra iubirea? De ce n-a ramas in America alaturi de iubitul ei, acum cativa ani?
Toate raspunsurile la aceste intrebari si la multe altele, le gasesti in Unica de februarie.

Foto: Hepta