De ce Julia Stiles nu mai apare în filmele de la Hollywood

De Oana Savin, pe
Julia Stiles a fost una dintre cele mai familiare fețe ale anilor 1990 și 2000 datorită rolurilor din câteva comedii romantice precum „Save the Last Dance” sau „10 Things I Hate About You”.

Nu trecea un an fără ca ea să fie văzută în vreun film de pe marele ecran. Dar la fel de rapid cum a început, cariera ei s-a vaporizat într-o clipită.

În afară de câteva roluri mici sau apariții sporadice, Julia pare să fi dispărut de la Hollywood.

Iată câteva teorii cu privire la dispariția ei de pe marele ecran.

Rolurile ei nu au fost bine primite de critici

Deși a acunoscut un succes răsunător cu rolul din „10 Things I Hate About You”, alte câteva filme în care a jucat au fost aspru criticate. De fapt, au fost chiar detestate.

În anul 2000, Stiles a apărut în drama romantică „Down to you” alături de Freddie Prinze Jr. Entertainment Weekley i-a dat o notă foarte proastă peliculei.

Review-urile negative au continuat și la filmul „A Guy Thing” din 2003. Rolling Stone a scris atunci că Stiles, Selma Balir și Jason Lee „și-au distrus carierele cu această comedie romantică în care nu se râde deloc”.

Filmele în care a jucat Julia Stiles au pierdut bani

Majoritatea filmelor în care a jucat fie au pierdut foarte mulți bani, fie de abia au reușit să recapete capitalul investit.

„Down to you” a avut încasări de 20 milioane dolari, dintr-un buget de 35 milioane dolari,

La fel s-a întâmplat și cu „A Guy Thing” care a obținut 15.5 milioane dolari, în timp ce bugetul a fost de 20 milioane dolari.

Cariera ei a murit odată cu personajul din „Bourne”

Singurul lucru care i-a menținut cariera la suprafață pentur o perioadă, a fost personajul din franciza „Bourne”.

Julia a interpretat-o pe Nicky Parsons, un agent prieten cu Jason Bourne interpretat de Matt Damon. Dar personajul ei a fost ucis în 2016, moment în care cariera tinerei actrițe a părut să se scufunde.

Prima apariție într-un serial de televiziune

Cariera actriței a dat semne de revenire în 2010, când a obținut un rol în sezonul cinci al serialul „Dexter”.

Acest rol i-a adus o nominalizare la Globul de Aur și Emmy.

Însă faima nu a durat nici de data aceasta pentru mult timp deoarece au urmat roluri minore în seriale mediocre.

Nu este un „influencer”

Deși are conturi pe Instagram și Twitter, Julia Stiles nu este o prezență constantă pe social media, iar acest lucru reperzintă o problemă în zilele noastre.

A întors spatele Hollywood-ului

Într-un interviu acordat publicației Vogue, Stiles a dezvăluit că poate ea este cea care întoarce spatele Hollywood-ului.

Întrebată despre rolurile pe care le alege, ea a răspuns: ”Sunt mult mai atentă la asta acum. La 20 de ani eram mai mândră și nu mă gândeam dinainte la felul în care putea fi primit un proiect”.

Citește și: Povestea de dragoste dintre Aaron Taylor-Johnson și Sam Taylor-Wood a șocat Hollywood-ul

Citește și: Onorariile vedetelor de la Hollywood au fost dezvăluite. Vezi cine câștigă cel mai mult

Sursă foto: Shutterstock