Cine este Brigitte Macron, noua primă doamnă a Franței

De Ioana Tătaru, pe Ultimul update Luni, 08 mai 2017, 13:05
Noua primă doamnă a Franței este Briggite Macron, soția lui Emmanuel Macron. La 64 de ani, Brigitte este cu 25 de ani mai în vârstă decât soțul ei și i-a fost profesoară de teatru în liceu.

Relația celor doi a început după ce Emmanuel Macron a jucat în piesele de teatru ale lui Brigitte.

Sotia lui Emmanuel Macron, Briggite

Cei doi s-au întâlnit pe când Macron avea doar 15 ani, iar doi ani mai târziu acesta i-a promis că o va lua de soție, lucru care s-a și întâmplat între timp.

„Nu era un adolescent. Avea o relație de egalitate cu alți adulți”, a povestit Briggite într-un documentar de televiziune.

Relația a început după ce Macron a jucat în piesele de teatru ale lui Trogneux, atunci când avea doar 18 ani la o școală privată din Amiens, nordul Franței. La acel moment Briggite era căsătorită, cu trei copii și se ocupa de clubul de teatru unde Macron era membru. Între timp, aceasta a divorțat și s-a mutat în capitala franceză pentru a fi aproape de iubitul său.

Citeşte continuarea pe pagina următoare: 1 2