Adi Bărar, fondatorul și liderul trupei Cargo, răpus de COVID-19 la 61 de ani

De Unica.ro, pe Ultimul update Luni, 08 martie 2021, 10:44

Adi Bărar, fondatorul și liderul trupei rock Cargo, a încetat din viață. Chitaristul, în vârstă de 61 de ani, suferea de mai multe afecțiuni și fusese internat la secția ATI a Spitalului Județean Timișoara la sfârștitul lunii februarie cu COVID-19.

Citește gratuit ediția de martie a revistei Unica. O găsești AICI

Anunțul decesului a fost făcut de colegii săi de trupă pe rețelele de socializare.

„Așa intens cum a trăit toată viața pe scenă, alături de public, înconjurat de gândurile voastre bune, așa a luptat pană azi! Dumnezeu să te odihnească, Adi Barar! 15.01.1960 – 08.03.2021.

‘Și de-o fi și eu să mor
Nu vreau să vă întristați!
Să cântați și să jucați, până în zori…
Și dacă din când în când
O să mă primiți în gând
Voi fi aproape de voi!'” , au scris colegii săi, într-un mesaj pe Facebook.

Adi Bărar a fondat, în 1985, trupa rock Cargo, una dintre cele mai de succes formaţii rock din România.

În 2015, membrii trupei Cargo au primit Ordinul Cultural în Grad de Cavaler de la preşedintele Klaus Iohannis – „pentru contribuţia deosebită la promovarea muzicii rock în România şi îmbogăţirea patrimoniului acestui gen muzical” – şi au devenit cetăţeni de onoare ai oraşului Timişoara. Din grup mai fac parte Adrian „Baciu” Igrişan (voce/ chitară), Tavi Pilan (tobe), Ionuţ Cârjă (clape) şi Alin Achim (bas).

Foto – Facebook