SUA au autorizat singurul tratament specific împotriva COVID-19

De Unica.ro, pe

Medicamentul antiviral Remdesivir (sau Veklury), produs de compania biofarmaceutică Gilead Sciences Inc, a fost aprobat de agenția americană pentru Alimente și Medicamente, cu scopul de a fi folosit pentru tratamentul pacienţilor cu COVID-19 care necesită spitalizare.

Citeşte şi: „Cocktail-ul” de anticorpi cu care s-a tratat Donald Trump de COVID-19 va putea fi folosit și în România

Compania biofarmaceutică a anunţat că a primit autorizaţia deplină pentru medicament și a ținut să sublinieze că este singurul tratament specific împotriva COVID-19 aprobat astfel după o procedură de verificare riguroasă şi definitivă.

Citește gratuit ediția de noiembrie a revistei Unica. O găsești AICI

Remdesivir, medicament care a eșuat ca tratament pentru Ebola, este folosit împotriva COVID-19 pentru că este făcut să dezactiveze mecanismul prin care anumite virusuri produc copii ale lor și distrug sistemul imunitar al gazdei.

Remdesivir a fost unul din medicamentele cu care a fost tratat preşedintele american Donald Trump după ce s-a infectat cu virusul SARS-CoV-2.

sursa foto – 123rf.com