Ministrul Educației: „Sunt șanse slabe să reînceapă școala în regim normal din toamnă”

De Unica.ro, pe

Ministrul Educației, Monica Anisie, spune că sunt șanse mici ca școala să înceapă în regim normal din toamna acestui an. Ministrul susține că situația pandemică în care ne aflăm nu permite ca toți elevii să fie aduși în clase.

Citeşte şi: Rezultate BAC 2020. Peste 200 de elevi au avut media 10

„Am analizat modalitățile în care am putea redeschide unitățile de învățământ începând din toamnă. Toate scenariile pe care le avem țin cont de recomandările Ministerului Sănătății. Cel mai bun scenariu va fi acela în care elevii, unii vor fi la școală și alții vor urmări cursurile în sistem online, urmând să facă rocada în funcție de situația epidemiologică. Luăm în calcul dacă nu va fi nicio problemă, dar nu cred…. unul dintre scenarii era să începem normal, dar nu e cazul de situație normală – sau dacă va fi din ce în ce mai rău mai rău, să continuăm învățarea online”, a explicat Anisie, pentru Digi24.ro.

sursa foto – 123rf.com