Colegiul Medicilor din România: „Vaccinarea este cea mai bună opţiune pentru a lupta cu pandemia”

De Unica.ro, pe

În câteva zile, în România, va începe campania de vaccinare împotriva infectării cu noul coronavirus. Primele 10.000 de deoze de vaccin vor fi distribuite în 10 spitale din București și din țară, iar primii vaccinați vor fi medicii și angajații din unitățile spitalicești.

Citeşte şi: Prima aplicație care te anunță dacă ai intrat în contact cu o persoană cu COVID-19 se lansează în România

Colegiul Medicilor din România salută autorizarea vaccinului Pfizer-BioNTech și spun că „vaccinarea este, în acest moment, cea mai bună opţiune pentru a lupta cu această pandemie”.

Citește gratuit ediția de ianuarie a revistei Unica. O găsești AICI

„Acest vaccin reprezintă, din perspectiva mea, un instrument eficace în lupta cu această pandemie şi cred că este important ca noi, corpul medical, să ne informăm cu privire la dovezile ştiinţifice consecutive studiilor pentru acest vaccin şi să aducem aceste date corecte, cu transparenţă şi responsabilitate către pacienţii noştri. Susţin vaccinarea COVID-19 în România”, a precizat dr. Gindrovel Dumitra, medic de familie, secretar general al Colegiului Medicilor din România, potrivit unui comunicat de presă, citat de digi24.ro.

Foto – 123rf.com