O nouă tulpină a virusului SARS-CoV-2, descoperită în Belgia

De Unica.ro, pe
O nouă tulpină a virusului SARS-CoV-2 a fost detectată în Belgia. 4% dintre cei bolnavi de COVID-19 ar fi infectați cu aceasta.

Cercetătorii de la Universitatea din Liege au detectat în Belgia o nouă tulpină a virusului SARS-CoV-2, care reprezintă aproximativ 4% din cazurile active din țară.

„Pentru moment, aproximativ 100 de pacienți cu această variantă au fost identificați și este nevoie de mult mai multe date pentru a-i cunoaște efectele acestei noi tulpini. Dar putem vedea că aceasta crește treptat în Belgia, în special la Bruxelles, Brabantul flamand și Hainaut”, a declarat Vincent Bours, profesor de genetică umană și șef al laboratorului de analiză și secvențiere SARS-CoV-2 la ULiège, potrivit Mediafax.

Citește și: Gabriela Cristea revine în atenția publicului cu un nou show! Ce emisiune va prezenta

Gina Pistol a publicat prima imagine cu fiica ei și a lui Smiley

Scrisoarea unei amante către toate femeile măritate

Cu ce problemă de sănătate se confruntă actrița Doinița Oancea

Tulpina B.1.214, cunoscută sub numele de „Spike Insertion”, a fost descoperită pentru prima dată în ianuarie 2021 și ar putea proveni din Africa subsahariană. Răspândirea ei este atent monitorizată de cercetătorii de la universitățile din Liege și Leuven.

„Este o mutație care nu a fost aproape niciodată observată înainte”, a mai adăugat Vincent Bours.

Sursă foto: Shutterstock.com