Tranșă nouă de vaccinuri Moderna – în ce orașe vor ajunge vaccinurile

De Unica.ro, pe
O nouă tranșă de vaccinuri Moderna ajunge în România, iar acestea urmează să fie împărțite în centrele regionale din șapte orașe.

Comitetul național de coordonare a activităților privind vaccinarea a transmis că vineri vor ajunge 106.800 de doze de vaccin Moderna în București, la Institutul Național de Cercetare Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino”. Dozele de vaccin vor ajunge în capitală pe cale terestră, transportul fiind asigurat de compania producătoare.

Urmează ca dozele să fie depozitate la Centrul Național de Stocare, ca mai apoi să fie distribuite în centrele regionale care există în țară, potrivit Libertatea. Așadar, dozele vor fi distribuite după cum urmează:

• Centrul Național de Stocare București: 32.600 doze;
  • Centrul Regional de Depozitare Brașov: 5.600 doze;
  • Centrul Regional de Depozitare Cluj: 11.200 doze;
  • Centrul Regional de Depozitare Constanța: 15.400 doze;
  • Centrul Regional de Depozitare Craiova: 2.800 doze;
  • Centrul Regional de Depozitare Iași: 18.200 doze;
  • Centrul Regional de Depozitare Timișoara: 21.000 doze.

Centrul Național de Stocare a vaccinurilor anti-COVID-19 din Institutul „Cantacuzino” este autorizat și avizat de Autoritatea Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România, aceasta din urmă reprezentând autoritatea națională care are în competență medicamentele de uz uman.

Foto: 123rf.com