Jean Paul Gaultier, sau cand extravaganta devine eleganta

De Iulia, pe

Jean Paul Gaultier a schimbat lumea modei, la fel cum muza lui, Madonna, a schimbat-o pe cea a showului. Cine poate uita insoliul sutien conic, pe care Madonna l-a purtat pe scena turneului Blond …
… Ambition?

Intalnirea din cei doi rebeli ai showbizului Madonna si controversatul Gaultier a facut istorie in anii 80′. „Sunt emotionat, sunt chiar indragostit de Madonna. Sunt foarte fericit ca ea a venit la prezentarea mea”,  spunea Gaultier, in 2006, cand si-a prezentat una din colectiile sale, pe fondul sonor ilustrat de hitul Madonnei „Erotica”. Creatorul si-a exprimat inca o data admiratia pentru diva americana acoperind-o cu petale de trandafiri albi, la finalul prezentarii.

A imbracat muzele lui Almodovar

Nu Madona a fost insa prima „victima” a lui Jean Paul, ci actrita spaniola Victoria Abril. Ea a atras toate privirile la Oscar, cand a venit cu o rochie din jeans accesorizata cu o poseta in forma de galeata. Excentricitatea lui Gaultier l-a sedus pe loc si pe faimosul regizor Pedro Almodovar. Acesta a folosit creatiile francezului pentru filmul „Kika”. Iti mai aduci aminte de coafeza care face show-uri virtuale pe care le transmitea de la fata locului cu ajutorul camerei fixate pe cap. Ei bine, aceasta a fost inca una din ideile traznite ale lui Gaultier. Un alt film, pe care nu trebuie sa-l ratezi, tot datorita costumelor, este „Bucatarul, hotul, nevasta hotului si amantul acesteia” al lui Greenaway, ca sa nu mai vorbim „Al cincilea element”, in regia lui Luc Besson.

Jean Paul este cunoscut la Hollywood atat prin extravaganta, cat si prin eleganta. Cand Nicole Kidman a obtinut Oscarul pentru cea mai buna actrita in 2003, diva australiana a urcat pe scena imbracata intr-o rafinata rochie neagr? semnata Gaultier. Printre clientele nebunaticului francez se numara si compatrioatele sale, actritele Juliette Binoche si Catherine Deneuve.

Moda ca un joc

Gaultier este admirat si invidiat pentru usurinta cu care creeaza. La el, moda pare a fi un joc. De altfel, in joaca a inceput totul. Jean Paul a fost singurul copil al unei familii modeste din Arcueil, una dintre suburbiile Parisului. Pana la varsta de cinci ani, era un copil normal. „Pasiunea pentru couture a venit brusc si nu stiu de unde”, isi aminteste acum Gaultier, ridicand amuzat din umeri. Primul sau client, dar si cel mai „pretentios”, cum ii place sa-l descrie, in gluma, designerul a fost Nana, un ursulet de plus de sex feminin.

Corsetul din cufarul bunicii

Jean Paul petrecea ore indelungate in fata televizorului si studia atent revistele pentru a completa garderoba lui Nana. Parintii erau scandalizati de posibilitatea ca fiul lor sa devina designer. Singura care i-a inteles pasiunea pentru moda a fost bunica sa, Marie Garabe. Ea i-a oferit nepotului nu numai libertatea de a-si urma destinul dar si propria garderoba. In cuferele bunicii, Gaultier a descoperit corsetul, simbolul tuturor colectiilor sale de mai tarziu.

La 18 ani, Jean Paul nu mai imbraca ursuletii de plus ci modelele lui Pierre Cardin. Timp de cinci ani, designerul s-a initiat in tainele meseriei, la casa de moda Cardin dupa care trecut de partea lui Yves Saint Laurent pentru a mai invata ceva despre feminitate.

„Sunt un copil in pielea unui drag-queen”

Gaultier se decide, in 1976, sa debuteze oficial ca designer. Norocos din fire, Jean Paul gaseste sprijin financiar, la fostul sau coleg de banca Daniel Potard. Acesta ii pune la dispozitie suma necesara pentru prima colectie. Succesul mult visat vine de abia la a treia prezentare inspirata din „Romeo si Julieta”. Odata lansat in lumea modei internationale, fantezia francezului nu mai are limite. Intre moda masculina si cea feminina aproape nu exista granite. Barbatii defileaza pe catwalk-uri cocotati pe tocuri, purtand fuste in genul kilt-urilor scotiene si bluze din lame.

„Sunt un copil in pielea unui drag-queen”, explica Gaultier acest nou trend. Femeile sunt accesorizate cu peruci din pene si poarta pe cap suluri de hartie igienica pe post de voal de mireasa. Explicatia: lui Jean Paul ii plac lucrurile estetice si practice. Daca miresele vor sa planga de fericire au acum si cu ce sa-si stearga lacrimile.