3 mituri false despre îngrijirea părului

De Erika Chivu, pe

Crezi că părul tău creşte mai repede dacă îţi tunzi vârfurile periodic? Vezi ce spune despre asta un dermatolog.

Mitul 1: părul creşte mai repede dacă tai periodic vârfurile

Dr. Neil Schultz, dermatologul vedetelor de la Hollywood, spune că nimic nu îţi poate face părul să crească mai repede. Singura metodă testată este un medicament numit Propecia, care se foloseşte în SUA la bărbaţii care chelesc şi care are destule efecte secundare.

Mitul 2: dacă îţi speli părul mai rar nu se mai îngraşă la fel de tare

De fapt, dacă speli părul mai rar, el va fi tot mai murdar şi mai plin de sebum. Producţia de sebum este controlată hormonal şi nimic din ce ai putea face nu va transforma un păr gras într-un păr normal.

Mitul 3: dacă îţi speli părul des îţi vor cădea mai multe fire

Dr. Schultz explică: „Spălarea părului face să cadă doar acele fire care sunt gata să cadă şi care ar fi cazut oricum peste o zi sau două” Frecvenţa cu care te speli pe cap nu afectează în nicun fel firele de păr şi nu le face să cadă mai repede.
Foto: Thinkstock