IT&Gadgets: Top 10 aplicaţii gratuite pentru vacanţe de vis

De Diana Zagrean, pe

Aplicaţiile free de pe Internet destinate turiştilor de pretutindeni sunt deja un must-have atunci când pleci în vacanţă şi ai un smartphone sau o tabletă pe care să le descarci. Iată 10 din cele mai bune aplicaţii gratuite pentru turişti, care te vor ajuta să ai un concediu de vis, indiferent de destinaţie.

TripIt, o aplicaţie pentru turistul superorganizat

Aplicaţia documentează toate confirmările de zbor, cazare şi alte asemenea detalii ale unei vacanţe în străinătate.
În plus, îţi poate crea un itinerar pentru drum şi îţi poate rezerva locuri la un restaurant sau la teatru, spectacole.
Aplicaţia este disponibilă orice smartphone iPhone, Android, Blackberry şi Windows.

GateGuru, aplicaţia pentru zboruri fără griji

Dacă destinaţia aleasă pentru vacanţă presupune zboruri de legătură multe şi la distanţă de ore întregi unul de altul, poţi încerca aplicaţia gratuită GateGuru, care te ajută să nu te plictiseşti sau pierzi prin aeroport.
Ai la dispoziţie hărţi ale aeroporturilor, terminale, care zbor pleacă de la care poartă şi alte informaţii utile despre duty-free.
Disponibilă pe iPhone şi Android.

MedJetAssist, aplicaţia pentru sănătatea ta în vacanţă

Utilizatorii acestei aplicaţii gratuite au la dispoziţie sfaturi utile, numere de urgenţă, medicamente generice recomandate în situaţii în care eşti departe de medic şi ai nevoie de ajutor.
Aplicaţia nu necesită conexiune la Internet pentru a rula şi nici semnal la telefon, deci este numai bună pentru vacanţele în sălbăticie.
Disponibilă pentru iPhone şi Android.
Citeşte şi IT & Gadgets: Top 10 aparate foto perfecte pentru poze de vacanţă

Hipmunk, aplicaţia care te ajută să alegi zborurile

În loc să-ţi arate şi să-ţi compare doar preţurile zborurilor către destinaţia de vacanţă, această aplicaţie ia în calcul şi escalele, timpul zborului şi alte astfel de detalii.
Aplicaţia gratuită merge pe orice smartphone cu Android sau pe iPhone şi face şi recomandări de cazare.

Kayak, aplicaţie completă pentru vacanţă

Aplicaţia Kayak centralizează mii de site-uri de booking pentru zboruri, cazare la hotel, închiriere de maşini şi autobuze locale. Îţi poţi gestiona rutele alese, poţi verifica taxele pentru bagaje şi alte informaţii din aeroporturi.
Aplicaţia este disponibilă pe iPhone, telefoane cu Android, Nokia şi Windows.
Citeşte mai departe şi vezi ce alte 5 aplicaţii gratuite pentru turişti poţi descărca de pe net, pentru o vacanţă de vis, pe pagina următoare!

Citeşte continuarea pe pagina următoare: 1 2