Mâine începe festivalul „One World Romania” 2011

De Nicoleta Galeteanu, pe

Peste 30 de poveşti reale impresionante din 25 de ţări ajung în această săptămână în cinematografele româneşti, în cadrul festivalului de film documentar „One World Romania”.
Singurul festival de film dedicat drepturilor omului, cea de-a patra ediţie a „One World Romania” debutează mâine, 16 martie, la Bucureşti, cu invitaţi de mare calibru – oameni politici şi cineaşti cunoscuţi – şi filme de festival prezentate în premieră la noi.

Festivalul va fi deschid cu filmul „Donation Addiction”, un scurtmetraj haios despre un grup de oameni care fac terapie pentru a scăpa de prostul obicei de a-şi dona toţi banii pentru cauze bune.

De asemenea, regizorul Erik Gandini va fi prezent cu filmul său controversat „Videocracy”, în care a avut curajul să îl expună necenzurat pe Silvio Berlusconi, iar printre invitaţi se află şi fostul primar al capitalei Columbiei Antanas Mockus, protagonistul documentarului „Bogota Change”.

Printre filmele – vedetă ale festivalului se află şi „Enemies of the People” (regizat de Rob Lemkin şi Thet Sambath), o investigaţie asupra masacrelor comise de khmerii roşii, care au omorât aproape 2 milioane de cetăţeni cambodgieni în anii ’70.

De asemenea, producţia americană „My Perestroika” (regia Robin Hessman) este unul dintre filmele mult aşteptate. Filmul prezintă cinci foşti colegi de şcoală din ultima generaţie de copii sovietici care îşi spun poveştile fericite ale copilăriei ocrotite de partidul comunist.

Două producţii româneşti interesante – „Valea Corlatului”, regia Stephane Lucon, şi „După revoluţie”, regia Laurenţiu Calciu – vor avea premiera în timpul festivalului.

Documentarele vor fi proiectate la patru cinematografe din centrul Bucureştiului – Eforie, Union, Corso şi Noul Cinematograf al Regizorului Român (din incinta Muzeului Ţăranului Român), începând de pe 16 martie şi până pe 21 martie.