Evenimentele perioadei 7–13 august 2017 în București

De Monica Cismaru, pe
Iată care sunt câteva dintre evenimentele de neratat din București, din perioada 7–13 august 2017.

Luni, 7 august

• Debbie Millman: How to design your creative life – eveniment de storytelling la Teatrul Național București – Sala Studio. Preț: 100 de lei. Orele 19-22.
  • „Măscăriciul“ se joacă la Teatrul Național București, de la ora 20:00. Distribuție: Horaţiu Mălăele, Niculae Urs.
  • Concert Proconsul @ Monday, Mon Cher! Berăria H, de la ora 21:45.

Marți, 8 august

• „Te iubesc! Te iubesc?“, în regia lui Chris Simion, se joacă la Godot Café Teatru, de la ora 20:00. Cu: Corina Moise, Dan Rădulescu, Manuela Hărăbor.
  • Jazz Trio @ Jazz Night – Music under the tree, de la ora 20:00, la Berăria H.
  • Expoziția aeronautică Above and Beyond are loc la Sun Plaza, între 2- august – 8 noiimebrie 2017.  Sun Plaza găzduiește în perioada 1 august – 8 octombrie expoziția aeronautică și aerospațială Above and Beyond, prezentată de Boeing și realizată în colaborare cu NASA și cu Muzeul de Aeronautică „Smithsonian“ din Washington.

Miercuri, 9 august

• „Bullets over Lipscani“ se joacă la Godot Café Teatru, de la ora 20:00. Regia: Eugen Gyemant. Cu: Dan Rădulescu, Smaranda Caragea, Cătălin Babliuc.
  • Festivalul Internațional Vară Magică – Orchestra Naţională de Cameră a Moldovei, de la ora 19:30.
  • Made in Romania Party în club Bordello, de la ora 21:00.

Joi, 10 august

• „Plăcerile adulterului“, cu: Antonia Ionescu şi Radu Micu / Scenografie: Maria Nicola / Regie: Alexandru Unguru, se joacă de la ora 20:00, la Godot Café Teatru.
  • Întâlniri deschise – Școala feministă de vară, la Centrul Național al Dansului, de la ora 18:30. Vă invităm la două întâlniri deschise în cadrul cărora femei pe care le apreciem ne vor vorbi despre experiențele personale, în raport cu temele abordate.  Azi, Presounea societății &emanciparea femeii.
  • Blackbird se joacă la Unteatru, de la ora 20:00. Piesă scrisă de David Harrower / Regia: Andrei si Andreea Grosu / Distribuția: Constantin Cojocaru, Florina Gleznea.

Vineri, 11 august

• 1 Festival cu Fructe de Mare – 3 zile de sărbătoare în care ne găsești lângă lacul Herăstrău, la Berăria H, de dimineața până seara, gata să-ți oferim pe tavă cele mai gustose preparate marine. 11-13 august, de la ora 10:00.
  • Lemonade&Icecream Fest are loc între11-13 august în Parcul Kisseleff – festivalul reunește producatori si importatori de înghețatp prpjituri, gauffre, limonade naturale etc.
  • „Piatra din casă“ se joacă de la ora 20:30, în Grădina TVR. Scenariul și regia: Constantin Dicu / Distribuția: Mihai Răzuș, Sever Bârzan, Carmen Movileanu, Corina Dănilă, Mihai Melinescu, Demeter András, Gabriela Valentir, Tudor Furdui, Claudia Nicolau, Cătălin Mireuță, Bogdan Ghițulescu.

Sâmbătă, 12 august

• Azi începe Summer Well 2017 – Cea de-a şaptea ediţie a festivalului Summer Well va avea loc pe Domeniul Știrbey, în weekendul 12-13 august 2017. În fiecare zi vor concerta câte 5 trupe, iar porțile festivalului se vor deschide în fiecare zi la ora 15:00. Line-up Summer Well 2017: Interpol, Editors, Birdy, Glass Animals, METRONOMY, The Kills, Nothing But Thieves, HONNE, Oh Wonder & ROOSEVELT; END SHOW: The Bloody Beetroots.
  • Concert El Negro la Berăria H, de la ora 22:00.
  • Concert Mad Monkeyz la Hard Rock Cafe, de la ora 22:00.

Duminică, 13 august

• Party „Apus de duminică la înălțime“, preț de participare 30 de lei, dress-code: be you, locatie secretă. Line-up: Marco Briguglia, Slot, The Gang, Alberto Cristian etc.
  • Raiffeisen Bank Bucharest Challenger – Cea de-a șasea ediție a celui mai puternic turneu de baschet 3×3 din Europa de Est va reuni la start cele mai bune echipe și cei mai buni jucători din lume, alături de patru echipe românești care vor lupta pentru calificarea la FIBA 3×3 World Tour Lausanne Masters și pentru premii în bani în valoare totală de 10.000 de dolari. În Piața Universitășii, București, de la ora 10:00.
  • Smooth Live Sax on the Rooftop la Pura Vida Sky Bar, de l aora 14:00. Intrare liberă.

Citește și – Scriitoarea Kate Morton și poveștile de familie

Citește și – 10 cărți captivante de citit vara asta