Evenimentele perioadei 3–9 iulie 2017 în București

De Monica Cismaru, pe
Iată care sunt câteva dintre evenimentele de neratat în Capitală, din perioada 3–9 iulie 2017.

Luni, 3 iulie

• Bucharest Jazz Festival #6 în Piața Enescu, între 3 și 9 iulie. Cea de-a șasea ediție a Bucharest Jazz Festival va prezenta zilnic la ARCUB, pe durata celor șapte zile de festival, o gamă variată de evenimente conexe, dedicate tuturor celor interesați să descopere muzica și cultura jazzului alături de artiști și profesioniști din țară și internaționali.
  • Concert ZOB live la Berăria H, de la ora 21:45.
  • „Podu’“, de Paul Ioachim, se joacă de la ora 20:00, la Teatrul Național I. L. Caragiale. Distribuție: Horaţiu Mălăele, George Ivaşcu, Meda Andreea Victor.

Marți, 4 iulie

• Concert Gojira (Fr), de la ora 20:00, la Arenele Romane.
  •  „Crimă și pedeapsă“ se joacă la Bulandra, Sala Toma Caragiu, de la 18:30. Distribuție: Marian Râlea, Marius Manole, Richard Bovnoczki, Vlad Logigan, Rodica Lazăr, Anca Androne.
  • „Our Ladies of Perpetual Succour“ se joacă la Teatrul Excelsior, de la ora 19:00. Distribuție: Alina Petrică, Andra Meda Topîrceanu, Aylin Cadîr, Ioana Mărcoiu, Daniela Tocari, Oana Puşcatu, Ana Bianca Popescu.

Miercuri, 5 iulie

•  Recital Extraordinar Alexandru Tomescu la Ateneul Român, de la ora 19:30. Primul concert al celei de a VI-a ediții a Festivalului Internațional „Vară magică” este un recital extraordinary, susținut de Alexandru Tomescu – vioară, acompaniat la pian de Angela Drăghicescu
  • „Secretul fericirii“ se joacă Godot Cafe Teatru, de la ora 20:00. Distribuție: Vlad Zamfirescu, Irina Velcescu, Dan Bordeianu. Preț bilete: 40 lei.
  • Movie night by the book – proiecţie Blade Runner la Epic Bar, de la ora 21:00. Editura Nemira vă invită la a doua ediţie a evenimentelor Movie night by the book: în fiecare lună organizăm o proiecţie de film în aer liber şi o discuţie despre cartea care a stat la baza lui.

Joi, 6 iulie

• „Hughie“, de Eugene O’Neill, regia: Alexa Visarion, cu: Richard Bovnoczki, Andrei Seusan și Alexandra Stroe/Tatiana Grigorescu / se joacă la Teatrul Unteatru, de la ora 20:00.
  • „Terapie în trei“ se joacă la Teatrul Roșu, de la ora 20:00. Cu: Maria Radu, Luminița Bucur și Oleg Apostol.
  • „Micul Prinț“, după Antoine de Saint-Exupery, Regia:Ștefan Ruxanda; Distribuție: Iuliana Nistor, Vlad Gălățianu, Ștefan Ruxanda –  spectacol pentru oameni mari la Clubul Țăranului, de la ora 20:00. Preț bilet: 25 lei.

Vineri, 7 iulie

• „The Sunset Limited“ de Cormac McCarthy, regia: Andrei și Andreea Grosu, cu: Șerban Pavlu si Richard Bovnoczki se joacă la Teatrul Unteatru de la ora 19:00. Preț bilet: 35 lei (
  • The Big Swing la Centru – Cea mai entuziastă comunitate de dansatori de lindy hop și charleston, Swing Steps Bucharest, revine la Centru cu petrecerea The Big Swing.Intrarea liberă, de la ora 21:00.
  • Outernational Days 2017 – The Attic Magazineprezintă cea de-a doua ediție a festivalului multicultural Outernational Days, ce va avea loc în perioada 7-9 iulie 2017, în București (Grădina Uranus și The ARK Bucuresti).

Sâmbătă, 8 iulie

• B-FIT / Festivalul Internațional de Teatru de Stradă B-FIT 1 – 30 iulie (de vineri până duminică), între orele 19 și 23.00.Accesul este liber, iar evenimentele se vor defășura în: Piata George Enescu, Piata Revolutiei, Parcul Kretulescu, Calea Victoriei, Piateta Odeon, Piata Universitatii, Piata Constitutiei, Parcul Unirii, Bulevardul Unirii, Centrul Istoric.
  • Concert Branford Marsalis Quartet & Kurt Elling, Piața George Enescu, Intrare Liberă ARCUB, ora 21:30.
  • Greek 4U LIVE Band – Seară grecească la Berăria H, de la ora 22:00. Intrarea este liberă.

Duminică, 9 iulie

• Bounty Fair #27 – târg și ateliere în aer liber la Casa Universitarilor 8-9 iulie, între orele 10:00 –  20:00.
  • „O piesă deșănțată“ se joacă la Godot Cafe Teatru de la ora 20:00. Distribuție: Marius Manole, Ilinca Manolache, Radu Iacoban, Lia Bugnar, Andrei Huţulea.
  • Teatru Sub Lună – singurul festival de teatru independent în aer liber, se află la a-3-a ediție și are loc în perioada 1-16 iulie în Grădina Quanticdin parcul Grozăvești. Pe durata a 3 weekend-uri, vor fi puse în scenă 4 spectacole de teatru independent, 2 show-uri de improvizație și un spectacol de stand-up family-friendly.Pe lângă acestea, festivalul mai aduce și concerte de jazz, acustice, underground și alternative, precum și expoziții de pictură, desen, costume și sculpturi din lemn.

Citește și – Ce cadou i-a făcut Antonia fetiței sale, Maya

Citește și – Melodii pe care le poţi asculta la jogging