Opt filme cu şi despre Halloween

De Nicoleta Galeteanu, pe Ultimul update Luni, 30 octombrie 2017, 11:21

Un Halloween mortal

În ajunul zilei de 31 octombrie, un tânăr este înjunghiat de un criminal misterios. La un an, în aceeaşi noapte, alte şase persoane sunt măcelărite în afara oraşului. Cazul se redeschide odată cu teroarea care se instalează în oraş, în chiar noaptea de Halloween.

Regizat de Robert Mann în 2006, „The Pumkin Karver” nu a reuşit să sperie prea mulţi cinefili.

Halloween: Noaptea groazei

După „Vrăjitoarele din Eastwick” (1992), maestrul umorului negru Rick Rosenthal renaşte legenda lui Myers, când casa criminalului devine în mod neinspirat spaţiu de team building pentru un grup de studenţi.

În Haddonfield, Freddie (Busta Rhymes) recrutează şase studenţi pentru a lua parte la un joc video,  în casa vestitului Michael Myers. Fiecare trebuie să poarte câte o cameră video ce va transmite imagini live pe internet, doar că jocul lor se dovedeşte a fi unul al groazei.

Ultimul capitol din serie îi oferă ucigaşului încă o ocazie de a ucide din nou.

Coşmarul dinaintea Crăciunului

Cu un scenariu interesant de Caroline Thompson, Michael McDowell şi Tim Burton, filmul împleteşte Crăciunul şi Halloweenul într-un desen animat fascinant, sub regia lui Henry Selick.

Plictisit să celebreze Halloweenul în fiecare an la fel, Jack Skellington, regele-dovleac al ţinutului Halloweentown, se hotărăşte să înlocuiască sărbătoarea cu Crăciunul.

Răpindu-l pe Moş şi preluând sarcina lui, Skellington crede că totul va ieşi perfect…

Vezi celelalte recomandări de filme pe pagina următoare.

Citeşte continuarea pe pagina următoare: 1 2 3