O româncă din Marea Britanie a devenit simbol național în lupta anti-COVID-19

De Unica.ro, pe Ultimul update Miercuri, 08 iulie 2020, 18:45

O româncă de la Spitalul Universitar din Coventry a ajuns simbol național în Marea Britanie în lupta anti-COVID-19.

Claudia Anghel are 46 de ani și a părăsit România în 2013, după ce a lucrat timp de 19 ani ca moașă la Spitalul Municipal din Călărași pentru a-i oferi fiului său, pe atunci adolescent, un viitor mai bun.

Citeşte şi: Un medic din prima linie ce trata pacienți cu coronavirus s-a sinucis

Claudia a fost aleasă de National Health System (NHS) – Sistemul de Asistență Medicală de Stat -, din UK, ca simbol reprezentativ în an pandemic pentru munca și dedicarea față de oameni.

De la începutul pandemiei, femeia nu și-a luat nicio zi liberă și este în prima linie.

„Femeile nasc, ce să facem, să le părăsim? Ce-ar însemna asta? Mi-am pus masca, echipamentul de protecție și acolo am fost zi de zi la fel ca întotdeauna”, a povestit Claudia pentru G4Media.ro.

O româncă din Marea Britanie a devenit simbol național în lupta anti-COVID-19

Într-o campanie națională care celebrează 72 de ani de la înființarea Sistemului de Asistență Medicală de Stat din Marea Britanie, Claudia Anghel a fost aleasă ca unică reprezentată a moașelor, devenind imaginea NHS. Imaginea Claudiei Anghel tronează pe clădirile emblematice din Londra, în cele mai frecventate locuri publice, pe panouri publicitare, pe autobuze și în stațiile de transport public.

„Nu sunt nici un erou, doar mi-am făcut munca mea. Sunt un om obișnuit”, a mărturisit Claudia.

Șefii ei de la Spitalul Universitar din Coventry au descris-o drept  „un exemplu strălucitor” în profesia sa.

Claudia avansează în mod constant la locul de muncă și a ajuns să-și depășească norma de muncă cu peste 65 de ore. Prin muncă și dedicare a devenit mentorul unei generații și a câștigat diverse premii care se acordă în serviciul public de sănătate.

Citește gratuit ediția de iulie a revistei Unica. O găsești AICI

În timp ce britanicii se mândresc cu ea, autoritățile din România nu au încercat să ia legătura cu ea.

„Nici nu aștept asta, Doamne ferește. Mie doar mi-e dor de mama și e suficient s-o aud în fiecare zi”, a mai spus femeia.

sursa foto – Facebook