O elevă din Rusia, mesaj împotriva președintelui: „Nu războiului! Putin e diavolul!”

De Unica.ro, pe

O elevă a unui liceu din Daghestan, Rusia, a făcut un gest uimitor la ceremonia de final de an şcolar. La microfon, adolescenta l-a numit pe Vladimir Putin „diavol” și a transmis un mesaj anti-război.

Zukhra Albekova, o elevă în clasa a XI-a unui liceu din republica rusească Daghestan, a primit un premiu pentru rezultatele foarte bune la școală și a fost invitată să țină un discurs. La microfon, în fața profesorilor și a colegilor săi, tânăra a strigat: „Nu războiului! Libertate Ucrainei! Putin este diavolul!”, potrivit Libertatea.

Eleva a fost aplaudă de câțiva dintre colegii săi. Canalele de Telegram ale presei pro ruse au răspândit apoi informații potrivit cărora împotriva școlii s-a deschis o anchetă pentru „discreditarea armatei ruse”.

Citește și: Cea mai neinspirată ținută de la Cannes 2022. A apărut cu sânii la vedere, pe covorul roșu

Nepoatele Prințesei Diana, apariții de excepție la Festivalul de Film de la Cannes

Andrei Ștefănescu, primele imagini cu noua iubită, Ștefania Duca

Oana Zăvoranu, critici la adresa Adelei Popescu pentru postările din online: „Ești plătită să faci asta!”

Mama elevei s-a ales cu un proces verbal administrativ pentru „neîndeplinirea obligaţiilor părinteşti pentru creşterea copilului”. Femeia și-a cerut scuze că a neglijat educația fiicei ei și a transmis că susține războiul și pe Vladimir Putin.

De asemenea, a spus că gestul adolescentei este o urmare a stresului cauzat de examene și a unei dispute între ele.

Sursă foto: Shutterstock